Ukupno prikaza stranice

srijeda, 30. studenoga 2011.

Slohokej: Poraz u Mariboru

U 18.kolu Slohokej lige hokejaši Mladosti poraženi su kod vodeće momčadi lige Maribora sa 5-3.

Od sutra led i u Sisku

Od sutra, prvog dana prosinca, otvara se i klizalište Zibel u Sisku. Riječ je o otvorenom klizalištu regularnih hokejaških dimenzija (60x30) koje je dom KHL Sisak koji ove sezone u prvenstvu Hrvatske nastupa u kategoriji seniora, juniora i mlađih juniora.

NHL: O mogućoj selidbi Phoenix Coyotesa

Već posljednjih nekoliko godina špekulira se o budućnosti jedne od najneprofitabilnijih franšiza u NHL-u; Phoenix Coyotesa. Sprema li se napokon njihova selidba iz Arizone?

utorak, 29. studenoga 2011.

PH 7.kolo: Dvije uvjerljive pobjede

U 7.kolu seniorskog prvenstva Hrvatske igranom danas odigrane su obje utakmice u kojima su favoriti zabilježili dvije uvjerljive pobjede.

ponedjeljak, 28. studenoga 2011.

Kakva je sezona do sada za naše mlade igrače u inozemstvu?

Sada i ubuduće ću se potruditi pratiti aktivnosti svih hrvatskih hokejaša koji igraju u inozemstvu. Ovdje je pregled njihovog učinka na početku sezone.

nedjelja, 27. studenoga 2011.

NHL: Napokon nešto i od Floride

Kao što i naslov kaže, Florida Panthersi ove sezone su napokon krenuli pobjedničkim putem. Izgleda da su mnoge stvari u momčadi sjele na pravo mjesto te Panthersi napokon izgledaju kao vrhunska momčad.

DPS U17: Neokrznuti kroz Kranj

Zanimljiv je podatak da u ovoj sezoni nijedna hrvatska momčad nije ispustila nijedan bod u Kranju. Šest utakmica i šest čistih pobjeda. Tu šestu i svoju drugu danas su ostvarili mlađi juniori Team Zagreba. Triglav je svladan rezultatom 4-2.

subota, 26. studenoga 2011.

Napokon slavlje Mladosti

Nakon tri uzastopna poraza u Slohokej ligi hokejaši Mladosti napokon su osjetili okus pobjede. Slavili su kod Olimpije u Ljubljani koja ih je još prije tri dana pobjedila u Zagrebu. Pobjeda je ostvarena nakon izvođenja kaznenih udaraca, a konačan rezultat bio je 5-4.

KHL: All star utakmica

Ako niste znali, i KHL ima svoju inačicu All star utakmice po uzoru na NHL. Četvrto izdanje održat će se u Rigi u Latviji 21. siječnja 2012., a početne postave baš kao i u NHL-u biraju navijači glasanjem preko interneta.

KHL: Miettinen napustio Ak Bars

Nakon što je Salavat Julajev zbog loših igara otpustio dvojac Tverdovski-Sušinski (http://argoshokej.blogspot.com/2011/11/u-ufi-nastavljaju-s-promjenama.html) sličnu stvar učinili su i u Ak Barsu iz Kazana. Raskinuli su ugovor s najzvučnijim pojačanjem prijelaznog roka Fincem Anttijem Miettinenom i to zbog nezadovoljavajućeg učinka na startu sezone.


petak, 25. studenoga 2011.

Otvaranje klizališta diljem Hrvatske

Kraj studenog i početak prosinca znak su za početak otvaranja klizališta diljem Hrvatske. Niske temperature pogoduju nešto ranijem početku postavljanja ledenih površina pa su tako neka klizališta već u pogonu, a druga su u punom procesu izgradnje. Zašto uopće o ovome pišem? Zato što je postojanje klizalište preduvjet za ikakvu hokejašku aktivnost, a to je već područje interesa ovog bloga. Pa krenimo putovanje hrvatskim klizalištima.

četvrtak, 24. studenoga 2011.

NHL: Tampa se muči

Dvadeset utakmica, dvadeset bodova. Pali su na dvanaesto mjesto istoka, a u zadnjih pet utakmica upisali su četiri poraza.Što je uzrok tako razočaravajućeg plasmana za lanjskog finalista konferencije?


Poraz u derbiju u Jesenicama

U susretu U17 prvenstva Slovenije Team Zagreb je poražen u derbiju kod vodećih Jesenica sa 4-2. Bio je to dvoboj prve i druge momčadi lige, a pobjedom su Jesenice pobjegle našim hokejašima na tri boda, a imaju i utakmicu manje. Team Zagreb i dalje čvrsto drži drugo mjesto sa dva boda više od Olimpije i tri od Maribora.

srijeda, 23. studenoga 2011.

Olimpiji pobjeda u Domu sportova

U zaostaloj utakmici 9.kola Slohokej lige hokejaši Mladosti upisali su i treći uzasopni poraz. Olimpija je slavila rezultatom 4-3 te tako nanijela mamutima četvrti domaći poraz u ovoj sezoni.

Šesto kolo domaćeg prvenstva

Nakon reprezentativne stanke nastavljeno je domaće seniorsko prvenstvo u kojem su po rasporedu odigrane obje utakmice šestog kola čime je zaključen drugi krug natjecanja od ukupno njih šest. 

U Ufi nastavljaju s promjenama

Nakon što sam nedavno pisao o krizi rezultata i igre u Salavat Julajevu iz Ufe http://argoshokej.blogspot.com/2011/11/kriza-u-ufi.html, priča se nastavlja i dalje. U tri utakmice nakon reprezentativne stanke Salavat je sa tri gostovanja u Ufu donio samo dva od mogućih devet bodova. U klubu su brzo reagirali s novim promjenama.

utorak, 22. studenoga 2011.

CSKA dobio novog vlasnika

Ruski premijer Vladimir Putin, ujedno i najmoćniji čovjek u Rusiji, prije nekoliko dana je objavio da najmoćnija naftna kompanija u Rusiji, Rosneft, postaje većinski vlasnik hokejaškog kluba CSKA iz Moskve.

nedjelja, 20. studenoga 2011.

Priča o meni i Avangardu

Još u vrijeme prije osnutka KHL-a pratio sam, u skladu s mogućnostima, rusku superligu. Sjećam se sezone 2003/2004 kada sam najviše putem teleteksta pratio rezultate iz Rusije. Odmah sam na početku igrom slučaja izabrao najdražu momčad. Bio je to Avangard iz Omska.

Poruka čitateljima

Ako imate kakav komentar na ovaj blog, ako vam se sviđa ili ne sviđa napišite u komentaru ili pošaljite na mail osmolis1122@yahoo.com.

U isto vrijeme vas molim da ukoliko to želite pomognete u reklamiranju ovog bloga na koji god način želite. Ako blog ne bude dobro reklamiran, onda neće imati ni dosta posjeta, a ako ne bude imao dosta posjeta onda nema ni smisla da ga nastavim pisati. A to ne želim ni ja, a vjerujem ni vi čitatelji bloga. Zato vas molim za bilo kakvu pomoć na kojoj bih vam bio jako zahvalan.

subota, 19. studenoga 2011.

Novo slavlje Team Zagreba

U osmom kolu U17 prvenstva Slovenije hokejaši Team Zagreba su došli do sedme pobjede, druge u produžecima i to protiv izravnog konkurenta za drugo mjesto ljubljanskom Olimpijom.

Favoriti za Vezinu

Nakon što sam nedavno prognozirao osvajače trofeja Rocket Richard http://argoshokej.blogspot.com/2011/11/tko-ce-osvojiti-rocket-richard-trofej.html  sada ću isto pokušati i za trofej Vezina.

petak, 18. studenoga 2011.

Uzbuna u Magnitogorsku

Jest da je sezona tek nedavno počela, ali ono što se događa u KHL momčadi Metalurgu iz Magnitogorska svakako je znak za uzbunu te promjene kako bi situacija i sezona ne bi bili izgubljeni za jednu od institucija ruskog hokeja.

četvrtak, 17. studenoga 2011.

Poraz Mladosti u Beogradu

U sklopu 15. kola Slohokej lige hokejaši Mladosti su upisali osmi poraz. Na ledu beogradskog pionira bolji od njih su bili hokejaši Partizana sa 6-2.

srijeda, 16. studenoga 2011.

Druga pobjeda za redom

U 10.kolu U20 prvenstva Slovenije juniori Team Zagreba su ostvarili drugu pobjedu zaredom. U Celju su slavili protiv istoimenog domaćina sa 6-0 te ih tako prestigli na ljestvici. Trenutno drže 5. mjesto sa 11 bodova, a dobre igre daju nadu da će rezultati u budućnosti biti i još bolji. Najučinkovitiji u redovima Zagrepčana bio je Igor Lazić koji je postigao hat-trick. Veseli i što je Andrej Vasiljević zaustavio sva 23 udaraca koji su Celjani uputili na gol. Domaća momčad, tradicionalna neugodna za hrvatske momčadi, nastupila je sa samo 12 igrača dok je Team Zagreb Zagreb imao na raspolaganju njih 18. Forma momčadi je očito u uzlaznoj putanji što je jako dobra vijest za hrvatsku U20 reprezentaciju koju vrlo brzo čeka nastup na svjetskom prvenstvu gdje ih čekaju jako teški protivnici.

Nakon avanture u EBEL-u Andrej Vasiljević formu pred svjetsko prvenstvo brusi igrajući za Team Zagreb











10.kolo - 15.11.2011.

HK CELJE - TEAM ZAGREB  0:6 (0:1, 0:2, 0:3).
CELJE - Dvorana Celje.

12:36 0-1 I.Šimunović (Lazić)
27:44 0-2 Polašek (Buković, Novotny)
38:22 0-2 Lazić (Srketić) PP
44:02 0-4 Lazić (Srketić)
53:14 0-5 Lazić (Oreščanin, Srketić)
54:49 0-6 Mikulić

Celje: Koštomaj, Šturk - Kastelic, Grahut, Mercina, Knez, Ograjenšek, Čuvan, Planko, Jazbec, Hoellige, Karan, Gostinčar, Jezovšek.
Team Zagreb: Vasiljević, Ružić - Čavkić, Oreščanin, Polašek, Novotny, I.Šimunović, Lazić, B.Šimunović, Nardin, Buković, Borić, Krivošić, Srketić, Lendo, Mikulić, Škrapec, Martinić, Szabo, Kaleb.

Isključenja
CELJ 4x2 - TZG 7x2
Udarci na gol
CELJ 23 - TZG 30
Vratari 
Luka Koštomaj 19 obrana/82,6%, Urban Šurk 5 obrana/71,4% - Andrej Vasiljević 23 obrane/100%

utorak, 15. studenoga 2011.

Slohokej - MOL suradnja

Četiri kluba; dva slovenska i dva mađarska reprezentativnu stanku su iskoristila za odigravanje turnira u Kranju. Igrale su se samo međunarodne utakmice tj. Mađari i Slovenci nisu igrali međusobno. Klubovi koji su nastupili su domaći Triglav i Slavija iz Zaloga te mađarski DAB Docler i Ferencvaros. Odigravanje je dio sporazuma o suradnji kojeg su dva saveza nedavno dogovorili. Drugi turnir planiran je za sredinu prosinca te će se održati u Mađarskoj. Tamo će nastupiti Olimpija i Maribor iz Slovenije te Miskolc i Ujpest iz Mađarske




Prvog dana turnira u Kranju, 12.11. igrale su se dvije utakmice.

HK SLAVIJA -  FERENCVAROS TC  2:3 (0:1, 1:0, 1:2).
KRANJ - Dvorana Zlato polje. Attendance 20.

18:09 0-1 Szekely Madai (Sivonen, Heikkinen)
22:00 1-1 Kar (Snoj) PP
42:10 2-1 Pesjak (Snoj) PP
49:35 2-2 Većaj (Sivonen)
51:40 2-3 Heikkinen (Sivonen)

Najbolji igrači: Črt Snoj (Slavija) - Laszlo Szekely Madai (Ferencvaros)


HK TRIGLAV - DAB DOCLER  5:3 (3:0, 2:1, 0:2).
KRANJ - Dvorana Zlato polje. Gledatelja 70.

01:18 1-0 Gogala (Mulej)
13:05 2-0 Jordan (Markovič, Novak) PP
18:04 3-0 Terlikar (Gogala, Ahačič) PP
23:24 4-0 Ahačić (Sodja)
28:08 5-0 Gogala (Terlikar) SH
30:42 5-1 Gyori (Dancsfalvi, Strenk) PP
46:40 5-2 Velebny (Gyori) PP
54:47 5-3 Sabadoš (Hegyi, Dancsfalvi)

Najbolji igrači: Anže Gogala (Triglav) - Laszlo Velebny (DAB Docler)

Komentar: Slavija je odigrala solidnu utakmicu protiv momčadi iz sredine ljestvice MOL lige. Gosti iz Budimpešte došli su u punom sastavu i ponajviše zahvaljujući finskom dvojcu Sivonen - Heikkinen došli do pobjede. Kod Slavije su po običaju najbolji bili Črt Snoj i Luka Kar. Zanimljivo je vidjeti i nastup našeg juniora Dominika Većaja za Ferencvaros. Stasiti branič je bio i strijelac drugog gola.
U drugom susretu domaći Triglav je sjajno počeo protiv vodeće momčadi MOL lige imavši vodstvo od 5-0 nakon polovice utakmice. Gosti se vraćaju te do kraja ublažuju poraz. Rezultat ne treba zavarati. Naime, gosti su igralu u praktički rezervnom sastavu. Najbolji igrači su ili igrali za mađarsku nacionalnu vrstu ili bili pošteđeni nastupa budući da momčad nastupa na dva fronta: u MOL ligi i austrijskoj Nationalligi. Uz to je Triglav i posudio dva igrača; Urbana Sodju iz Jesenica te Anžu Terlikara iz HDD Bleda.











Dan poslije, 13.11., isto mjesto zamjenjeni protivnici.

HK SLAVIJA - DAB DOCLER  2:4 (1:0, 1:1, 0:3).
KRANJ - Dvorana Zlato polje. Gledatelja 20.

05:02 1-0 N.Peterca (Kar) PP
25:24 1-1 Virag (Velebny, Mestyan) PP
26:12 2-1 R.Peterca
43:33 2-2 Hegyi
51:38 2-3 Velebny (Virag, Strenk)
57:54 2-4 Hegyi (Virag, velebny)


HK TRIGLAV - FERENCVAROS TC  3:2 (1:0, 0:1, 2:1).
KRANJ - Dvorana Zlato polje. Gledatelja 70.

07:30 1-0 Rakovič (Sodja)
29:14 1-1 Janosi (Schellin, Feil)
47:13 1-2 Hajdu (Feil, Janosi)
48:10 2-2 Gogala (Terlikar)
57:22 3-2 Jurajevčič (Ahačič, Gogala)


Komentar: Slavija je opet bila blizu, dugo su vodili ali su gosti bili koncentriraniji u završnici te pobjedili. Čast Slohokeja spasio je Triglav drugom pobjedom, ovaj put su bili bolji od Ferencvarosa također u samoj završnici.
Ovaj turinir je pokazao kako su Slohokej i MOL po snazi vrlo slične lige. Istina je da je Slohokej trenutno puno izjednačeniji u kvaliteti klubova dok su vodeće MOL momčadi puno jače od onih s dna. Što više bude odigranih utakmica to će veći biti uzorak po kojem će se moći uspoređivati snaga ove dvije vrlo slične lige.
Bilo bi lijepo i vidjeti nastup naše Mladosti protiv neke od MOL momčadi. U ovoj seriji turinira to se neće dogoditi budući da ne nastupaju samo klubovi članovi mađarskog i slovenskog saveza.

Promjene u sastavima EBEL momčadi

Iako je reprezentativna stanka poprilično kratka, neke EBEL momčadi su napravile promjene u sastavima. Tako je novi igrač KAC-a postao 28-godišnji Joey Tenute. Imao je vrlo dobru AHL karijeru nakon koje se 2008. uputio u Europu. Najprije je igrao za finski Jokerit, pa njemačke Franfurt Lionse i Hamburg Freezerse. Ovu je sezonu počeo u finskoj Tappari ali gdje kao stranac nije zadovoljio pa je postao slobodan igrač. Brzo su reagirali u KAC-u te potpisali ugovor s čovjekom koji je rasturao gdje god je igrao. Tenute je doveden kako bi popunio rupu sastavu koja je nastala ozlijedama kanadskog dvojca Spurgeon - Scofield te donio nužni napadački učinak momčadi čija je forma u silaznoj putanji.



Jesenice nisu dovele nikoga već su ostale bez jednog od najboljih igrača. Šveđanin Patrik Bergstrom napustio je Sloveniju i potpisao za norvešku Spartu iz Sarpsborga. Razlog je navodno financijske prirode jer Šveđanin nije dobio novac koji mu je ugovorom bio zajamčen. Vjerojatno nije ni prvi ni zadnji igrač koji zbog tih razloga napušta železare. Šteta za njih jer se pokazao kao pravo pojačanje budući da je u 15 utakmica ostvario 12 bodova. Odlazak koji će ionako tanak igrački kadar Jesenica itekako oslabiti.

Teškom ozlijedom Marcela Rodmana nastala je velika rupa u sastavu Vienna Capitalsa. Rješenje je došlo u vidu povratka nedavno otpuštenog Kanađanina Pata Kavanagha. Doveden je još ovog ljeta kao veliko pojačanje za nastup na European trophyju. Nastupom nije oduševio baš kao ni u početnih 6 utakmica u EBEL-u pa su mu se čelnici zahvalili na suradnji. U međuvremenu su razni problemi pogodili momčad iz Beča, uz lošu irgu i rezultate ozlijedila su im se i tri napadača. Uz Rodmana van pogona će na duže vrijeme biti i Rafael Rotter a trenutno su i bez Taylora Holsta. Kao najbezbolnija opcija izabran je povratak Kavanagha koji će imati zadatak donijeti trenutno prijeko potrebnu širinu i iskustvo u napadačkim linijama.

Spomenut ću i da je još ranije otpušteni Kanađanin Lynn Loyns iz VSV-a sada pronašao klub i to njemačke DEG Metro Starse iz Dusseldorfa.

Stanka u petak napokon završava i EBEL se nastavlja. Parovi su VSV - Orli Znojmo, Jesenice - Medveščak, Red Bulls - Vienna Capitals, KAC - Olimpija, Graz 99ers - Linz, slobodna Sapa AV.

ponedjeljak, 14. studenoga 2011.

Tko će osvojiti Rocket Richard trofej?

Riječ je o trofeju koji se dodjeljuje igraču s najviše postignutih golova u regularnoj sezoni. Dodjeljuje se od sezone 1998/1999 kada su trofej NHL-u donirali Montreal Canadiensi. Trofej nosi ime po legendarnom igraču i strijelcu Canadiensa Mauriceu "Rocket" Richardu. Dodjeljivao se 14 puta, a dvostruki osvajači su Pavel Bure, Jarome Iginla i Aleksandar Ovečkin. Lani ga je osvojio Corey Perry iz Anaheim Ducksa, a ja ću pokušati razmotriti tko će ga osvojiti ove godine. Već se daju naslutiti neka imena iako je prošlo tek nešto više od petine prvenstva.



Phil Kessel (Toronto Maple Leafs)
Kessel je trenutno i vodeći u utrci sa 12 golova. Dobar start njegove momčadi je i njegova zasluga. Kessel se pretvorio u superstara, upravo onakvog kakvog je GM Burke očekivao kad ga je doveo i Bruinsa. Dugo osporavan zbog velikog ugovora i igre koja nije bila adekvatna s njim, Kessel je na početku ove sezone razoružao i najglasnije kritičare. Više nije primarno strijelac, sada pokazuje i vrhnske dodavačke sposobnosti.  Lani je KessEl zabio 32 gola i to u sezoni u kojoj je imao lošiju podršku suigrača nego u ovoj. Ove godine je za očekivati i da sruši svoj najbolji učinak od 36 golova. Očekujem sezonu preko 40 golova, a ako Leafsi nastave s dobrim igrama onda i mogućih 50.

Steven Stamkos (Tampa Bay Lightning)
Što reći za Stamkosa? Čovjek je s 19 godina zabio 51 NHL gol te podjelio Rocket Richard trofej sa Sidneyem Crosbyjem. Lani je dugo vodio u natjecanju, ali je imao jako neproduktivnu završnicu sezone pa ga je prestigao Corey Perry. Ove sezone je mrežu naciljao 10 puta. Prošlih sezona većinu golova zabijao je svojim slapshotom, možda i najubojitim u ligi. Ove godine je Stamkosova igra drugačija, počinjao je zabijati i takozvane grube golove - odbijance. Evoluirao je kao strijelac, nema situacije iz koje nije ubojit po protivnički gol. Izvrsna suradnja s kolegama St.Louisom i Connollyjem također doprinosi kandidaturi za drugi Rocket Richard 21-godišnjeg naadača.

Hoće li mu ubojiti slapshot donijeti drugi Rocket Richard?













Thomas Vanek (Buffalo Sabres)
Sve pod pretpostavkom da ostane zdrav. Iako je u svojoj sedmogodišnjoj NHL karijeri samo dva puta išao preko 40 golova ove sezone mislim da bi mogao ići još jednom preko. Ne samo zbog sjajnog starta (već 11 golova) već zbog igre koju je Vanek pokazao igrajući s Jasonom Pominvilleom. Kemija koju su njih dvojica pokazala u suradnji s mladim Lukeom Adamom zaista je nevjerojatna. I dok se sve linije Buffala još uvijek traže, linija s njima trojicom igra sjajno. Pominville je uglavnom dodavač, a Vanek strijelac. Ako dvojac održi formu mogli bi biti u vrhu NHL-a po bodovima što i Vaneka čini jednim od favorita za Rocket Richard trofej.

Claude Giroux (Philadelphia Flyers)
Možda će odluka nekom biti čudna, ali Flyersi su u zadnje dvije sezone ostali bez tri vodeća strijelca: Gagnea, Cartera i Richarda. Sada je sve na leđima 23-godišnjeg Girouxa koji je i u do sada bio redovit u ostvarivanju bodova. Lani je zabio 25 golova, ove godine sigurno ide preko. Više je razloga zašto. Prvi je igra u liniji s fenomenalnim Jaromirom Jagrom uz kojeg svatko može samo poboljšati svoju igru i statistiku. Njih dvoje odmah su stvorili kemiju te su odlično ušli u sezonu. Giroux trenutno ima 9 golova. Suradnja je sjajna pogotovo s igračem više gdje ddo izražaja dolazi Jagrov pregled igre i Girouxova sposobnost zabijanja. Ako dvojac nastavi sa sjajnim igrama trebala bi ovo biti sezona za pamćenje Claudea Girouxa te ni Rocket Richard nije nemoguć.

Marian Gaborik (New York Rangers)
Ove sezone je nešto drugačije s Gaborikom. Navijače Rangersa jako je razočarao s prošlom sezonom kada je zabio za njega mala 22 gola (doduše u 62 utakmice). Dva je puta išao preko 40, a početak nove sezone sugerira da bi ovo mogao biti i treći put. Gaborik se očito pronašao u liniji s Derekom Stepanom i Artemom Anisimovim koja bi ga konačno mogla uzdignuti na sami vrh strijelaca u NHL-u. Gaborik je definitivno sposoban za 50 golova, a dosta toga ovisi o tome kako će Rangersi igrati te naravno o njegovom krhkom zdravlju. Zasad štima i jedno i drugo. Ako se tako nastavi Rocket Richard bi po prvi put mogao u ruke jednog Slovaka.

Da li je ovo Gaborikova sezona?












Aleksandar Ovečkin (Washington Capitals)
Na ovu listu moram staviti i dvostrukog pobjednika iako iza sebe ima najlošiju sezonu karijere a ni novu nije počeo sjajno. Za njega mala 32 gola lani te 7 na početku ove sezone sugeriraju da je Ovečkin izgubio moć koju je imao u prvih pet sezona kada je zabijao najviše 65 a najmanje 46 golova. Razloga je više, poostao je više timski igrač ali je dijelom i pročitan. Ostao je bez raznovrsnosti u napadu, konstantno ista igra olakšava braničima igru protiv njega. Ipak, s takvim igračem se nikad ne zna. Washington je momčad koja jako puno zabija i Ovečkinova eksplozija je moguća svaku utakmicu. Ako Ovečkin pronađe formu onda je nebo za njega granica.

John Tavares (New York Islanders)
U svojoj dvogodišnjoj NHL karijei još nije zabio preko 30 golova iako je bio blizu. Razlog je loša momčad u kojoj igra, bilo tko drugi bi u Islandersima teško mogao više. Ove godine je momčad Islandersa nešto jača, igrači su iskusniji za jednu godinu te se od mnogih ove godine očekuje značajniji napredak. Kada momčad igra dobro onda ni Tavaresu nije teško zabijati. Iako start nije najbolji u utakmicama Islandersa koje sam gledao vidio sam dobru suradnju linije Tavares - Moulson - Parenteau. Ta linija je sposobna zabiti bilo kojoj obrani isto kao što je i Tavares sposoban biti najbolji strijelac NHL-a. Iako to možda zvuči pretjerano, nije nemoguće. Ako Islandersi ne budu na dnu ljestvice odnosno ako budu barem u borbi za odigravanje onda bi sav ofanzivni talent Tavares trebao izaći na vidjelo.

Corey Perry (Anaheim Ducks)
Lanjski osvajač trofeja ni prošlu sezonu nije počeo bajno baš kao ni ovu. Zasad je na brojci 6. Ima još dosta vremena za pronalazak forme, a ako je pronađe onda je jasno da je među glavnim kandidatima za trofej. Podršku u momčadi ima; Getzlaf, Ryan, Selanne i Koivu. Ako momčad proigra, onda će proporcionalno rasti i Perryjev napadački učinak. Ipak, teško je očekivati da će Perry ponoviti prošlu sezonu i 50 golova. Tada su mu se mnoge stvari poklopile, zabio je čak 17% od svih udaraca što je nevjerojatan prosjek i apsolutno je nemoguće da ga zadrži i u novoj sezoni. Po mom mišljenju, Perry može biti strijelac eventualno 40 golova, ali prošlu sezonu ponovit ipak ne može.

Tyler Seguin (Boston Bruins)
Iako dobar start u sezonu ne mora značit ništa uvom slučaju mislim da znači. U svojoj drugoj sezoni Seguin je zabio 11 golova u 15 utakmica. Istina je da je druga sezona najteža za mlade igrače, ali je Seguin zasad pokazao igru kakva se od nadolazeće zvijezde i očekuje. U liniji je s iskusnim Marchandom i Bergeronom te ako se sjajna suradnja nastavi Seguin bi bez većih problema mogao doseći brojku od 30 golova ako ne i više. Seguin je jedan od najzaslužniji za veliki uspon Bruinsa te dobija pohvale za igru od cijele javnosti. Možda zvuči nemoguće da osvoji Rocket Richarda ali sjetimo se druge sezone Stevena Stamkosa kada je podjelio trofej s Crosbyjem. Dakle, Seguin je dosadašnjom sjajnom igrom istaknuo svoju kandidaturu za trofej.


Jeff Skinner (Carolina Hurricanes)
Za kraj sam ostavio mog pritajenog favorita. Riječ je o devetnaestogodišnjaku kojem je ovo druga NHL sezona. U prvoj je zabio 31 put. U novoj je zasad precizan bio 7 puta. Ono što me tjera da vjerujem u Skinnera je njegova okomitost na gol. Čovjek se ne libi pucati iz svih pozicija, niti ulaziti u gužve pred golom. Jednostavno rečeno, vjerujem da je ovo sezona u kojoj će Hurricanesi nakon dugo vremena dohvatiti doigravanje te da će biti predvođeni Jeffom Skinnerom. Ne čudi da je trener Maurice Skinnera postavio s iskusnim Fincima Ruutuom i Jokinenom. Njih troje je još lani imalo odličnu suradnju te nema razloga da je ne nastave i dalje.

Može li Jeff Skinner nadmašiti rookie sezonu i zabiti više od 32 gola?

Pregled reprezentativnih aktivnosti

Završilo je pet turnira o kojima sam pisao prije par dana http://argoshokej.blogspot.com/2011/11/pocetak-aktivnosti-seniorskih.html. Iznenađenja i nije bilo previše, momčadi koje su nastupale s najjačim sastavima ostvarile su i pobjede.

KARJALA KUP

Na prvom turniru iz serije European hockey tour igranom u Helsinkiju i Ornskoldsviku ostvareni su slijedeći rezultati:

1.kolo
Rusija - Finska  2:1 SO (Radulov, Vatanen - Vatanen)
Švedska - Češka  2:5 (Jamtin, Andersson - 2 Nedved, 2 Petružalek, Novotny)

- prvog dana su odigrane dvije vrlo dobre utakmice. U Helsinkiju je Rusija počela bolje, sjajnom igrom u prvoj trećini došli su do vodstva golom Aleksandra Radulova. Finci se lagano oporavljaju te izjednačavaju golom Samija Vatanena. Do kraja su obje momčadi imale prilike za vodstvo ali je odluka o pobjedniku došla do kazznenih udaraca gdje se bolje snalaze Rusi i pobjedničkim golom Radulova dolaze do pobjede. U drugoj utakmici dana mlada švedska momčad poražena je od puno iskusnijih Čeha. Gosti su bolje počeli i poveli golom Petra Nedveda. Početkom druge trećine vodstvo povisuje Jakub Petružalek. Do kraja trećine Šveđani se ipak vraćaju te izjedanačavaju golovima Jamtina i Andressona. U trećoj trećini Česi su puno bolje igrali te zabili tri brza gola koja su im bila dovoljna za pobjedu.

2.kolo
Švedska - Rusija  1:4 (Jarnkrok - 2 Radulov, Perežogin, Širokov)
Finska - Češka  4:0 (Immonen, Immonen, Pesonen, Niskala)

- drugog su dana Rusi došli do nove pobjede a Šveđani do novog poraza. Presudila je veća individualna kvaliteta Rusije pogotovo kvaliteta Aleksandra Radulova koji je s dva gola u prvoj trećini usmjerio vodu na ruski mlin. Smanjio je mladi Jarnkrok početkom drugog dijela, ali je na dva razlike rezultat vratio Aleksandar Perežogin. Na samom kraju utakmice konačnih 4-1 postavio je Sergej Širokov. Pred nešto manje od 12 tisuća gledatelja u Helsinkiju aktualni svjetski prvaci Finci su pobjedili Češku 4-0 i to najviše zahvaljujući prvoj liniji Immonen - Granlund - Pesonen/Niskala - Valivaara koja je zaslužna za sva 4 gola. Prva dva su djelo Jarkka Immonena u prvoj i drugoj trećini dok je krajem treće zabio Pesonen. Konačan rezultat 8 minuta prije kraja postavlja Janne Niskala. Shutout je upisao Niko Hovinen.


3.kolo
Češka - Rusija  1:2 (Nedved - Radulov, Kuznjecov)
Finska - Švedska  3:4 (Immonen, Vatanen, Komarov - 2 Thornberg, Danielsson, Backman)

- posljednjeg dana dobili smo i pobjednika natjecanja, reprezentaciju Rusije. U zanimljivoj utakmici u Helsinkiju poveli su Česi golom veterana Nedveda. Šest minuta prije kraja izjednačio je sjajni Radulov da bi samo 10 sekundi prije kraja pobjedu Rusiji dunio mladi Jevgenij Kuznjecov. U posljednjoj utakmici turnira Švedska se osvetila Fincima za poraz u finalu svjetskog prvenstva temih svladala u Helsinkiju pred 12 i pol tisuća navijača. Rano vodstvo Finaca preko Immonena anulirao je Danielsson. U drugoj trećini dva gola Thornberga i jedan Backmana za visoko vodstvo Švedske 4-1. Nadu Fincima pred treću trećinu daje Vatanen. Iako su natpucali Šveđane 20-4 u trećoj trećini Finci nisu uspijeli postići više od jednog gola koji je djelo Komarova.

Konačni poredak: Rusija 8, Finska 4, Češka 3, Švedska 3

Komentar: Rusija je dobro krenula s novim trenerom Biljaletdinovim. Već sad se vidi da je novi trener uveo disciplinu u momčad te da svatko zna svoj posao. Prilika je dana i mnogim mladim igračima koji su je objeručke prihvatili (Kuznjecov, Tarasenko, Širokov). Uglavnom, zaslužena pobjeda Rusije. Finska odigrala dvije utakmice na visokoj razini te jednu nešto lošiju protiv Švedske. Nastup koji može zadovoljiti, trener Jalonen isprobao je neke nove opcije i dao priliku nekim novim igračima. Češka je došla u jakom sastavu te je također odigrala dvije dobre i jednu lošu utakmicu. Sastav prepun starijih igrača nije pokazao sve što je mogao pa će Česi pričekati novi EHT turnir za pravi učinak. Švedska je igrala s dosta mlađih igrača te loši rezultati ne iznenađuju. Trener Marts imao je dobru priliku za vidjeti na koga od mlađih može računati, a što može veseliti sve navijače je pobjeda nad ljutim rivalima usred Helsinkija.



DEUTSCHLAND CUP

Na njemačkom kupu igranom u Munchenu pobjedu je iznenađujuće odnijela mlada momčad Slovačke. Evo i rezultata:

1.kolo
Njemačka - Švicarska  4:2 (2 Gogulla, Rankel, Goc - Hospelt, Sprunger)
Slovačka - SAD  2:0 (2 Miklik)

2.kolo
Njemačka - Slovačka  3:6 (Wolf, Goc, Fischer - 2 Hossa, Starosta, Tybor, Bartovič, Miklik)
Švicarska - SAD  3:2 SO (2 Brunner (p), Wieser - Sertich, Salcido)

3.kolo
Slovačka - Švicarska  2:1 (Hossa, Hudaček - Pestoni)
SAD - Njemačka  1:3 (Lasch - Hospelt, Gogulla, Kink)

Konačni poredak: Slovačka 9, Njemačka 6, Švicarska 2, SAD 1.

Komentar: mladom slovačkom sastavu malo tko je davao šanse prije početka turnira ali je momčad trenera Vujteka iznenadila sve i ostvarila sve tri pobjede. Navijače posebno veseli što su okosnicu momčadi činili igrači iu slovačke ekstralige među njima i mladići Tybor i Bakoš koji su bili posbeno dobri. Nijemci su igrali u vrlo jakom sastavu pred domaćom publikom, ali protiv poletnih Slovaka nisu mogli ništa. Dobar turinir za Philippa Gogullu. Švicarci s mnogo novih imena u sastavu, upisali su tek jednu pobjedu. Igra bolja od rezultata, pred trenerom Seanom Simpsonom je još dosta posla u pronalaženju najbolje švicarske selekcije. SAD je razočarao, ali se od sastava skupljenog na vrat - na nos nije puno ni moglo očekivati. Vrijedi izdvojiti dobar nastup Ryana Lascha, inače igrača senzacije finske lige Lahti Pelicansa.



EIHC - KUP POLEŠJA

Na kupu Polešja u bjeloruskom Gomelu slavila je druga momčad Rusije. Veliko razočaranje je nastup domaćina turinra Bjelorusije. Rezultati su slijedeći:

1.kolo
Bjelorusija - Slovenija  0:6 (3 Kovačevič, Hočevar, Dervarič, Tavželj)
Rusija B - Danska  5:0 (Lisin, Abdulin, Tikonov, Sergejev, Pestuško)

2.kolo
Danska - Slovenija  3:0 (Jakobsen, Poulsen, Jensen)
Bjelorusija - Rusija B  1:4 (Drozd - Pestuško, Gluhov, Glinkin, Panarin)

3.kolo
Russia B - Slovenia  3:0 (Varnakov, Glinkin, Nikulin)
Bjelorusija - Danska  2:8 (Drozd, Kačan - 2 Madsen, 2 Staal, 2 Jakobsen, Gunnarsson, Jensen)

Konačni poredak: Rusija B 9, Danska 6, Slovenija 3, Bjelorusija 0.

Komentar: druga momčad Rusije suvereno je osvojila turnir u Gomelu. Lako je izvući igrače iz tako široke baze igrača kao što je ruska, sve su to vrhunski KHL igrači. Danski sastav je odigrao jako dobar turnir, posramili su Bjelorusiju i s lakoćom svladali Sloveniju. Slovenci su svoj cilj ostvarili, nisu izgubili sve utakmice. Ne samo to, i oni su posramili bjelorusku vrstu pobjedivši je 6-0. Što reći o Bjelorusima? Debi na klupi trenera Karija Heikkile umjesto dobrog turnira donijela je Bjelorusima samo glavobolje. Loša i neučinkovita igra te ukupno 18 primljenih i 3 postignuta gola nisu na razini momčadi iz elitne skupine pogotovo na ovako (ne)jakom turniru. Pred Heikkilom je još itekako puno posla do svjetskog prvenstva.


EIHC - NEGY NEMZET TURNIR

Pobjeda je nakon drame ipak pripala Italiji koja je iza sebe ostavila ugodno iznenađenje Japan. Razočaravajući nastupi domaćina Mađara i Austrijanaca. Postignuti rezultati:

1.kolo
Austrija - Italija  2:3 (2 Nageler - 3 Sirianni)
Mađarska - Japan  3:5 (Nagy, Sikorcin, Benk - Yamada, Sato, Ueno, Domeki, Ishioka)

2.kolo
Austrija - Japan  1:5 (Mairitsch - 2 Tanaka, Domeki, Yanadori, Ueno)
Italija - Mađarska  3:2 OT (2 Iori, Rocco - Vas, Hari)

3.kolo
Japan - Italija  1:2 SO (Keller - Iaonne, Egger (so))
Mađarska - Austrija  1:4 (Vas - Ulmer, Pirmann, Fischer, Pallestrang)

Konačni poredak: Italija 7, Japan, Austrija 3, Mađarska 1.

Komentar: nakon ulaska u elitnu skupinu Talijani nastavljaju s dobrim igrama. Iako su imali mnogo sreće, oslabljeni Talijani s nekoliko debitanata zasluženo odnose pobjedu. Japan je nakon dvije godine nastupio na međunarodnom natjecanju (tsunami) i iznenadio sve sjajnom igrom. Momčad je djelovala uigrano i bila je blizu konačne pobjede ali ih je koštao poraz od Italije nakon kaznenih udaraca. Austrija je igrala promjenjivo, od dobre igra kontra Mađara do visokog poraza od Japanaca. Novi trener Viveiros iskušao je neke nove igrače te puno kombinirao. Ovaj turir mu je dobro došao da vidi s čim raspolaže. Za istu svrhu je poslužio i novom mađarskom treneru Kevinu Primeauu s tim da on može biti dosta nezadovoljniji. Ni puna dvorana u Miskolcu nije pomogla domaćinu koji je odigrao skromno, vrijedi istaknuti tek utakmicu s Talijanima koja je izgubljena u produžetku.




EIHC - SANOK, POLJSKA

Nesuđeno odredište hrvatskih hokejaša vidjelo je tek tri momčadi na djelu. Domaćini Poljaci bili su uvjerljivi proti oslabljenih sastava Nizozemske i Rumunjske. Rezultati triju odigranih utakmica:

Poljska - Rumunjska  9:0 (Csorich, Lopuski, Kolusz, Malasinski, Pasiut, Laszkiewicz, Danieluk, Sarnik, Slabon)

Poljska - Nizozemska  5:1 (2 Dutka, Sarnik, Laszkiewicz, Slabon - Bruijsten)

Nizozemska - Rumunjska  4:2 (2 Houkes, 2 Kars - 2 Becze)

Konačni poredak: Poljska 6, Nizozemska 3, Rumunjska 0.

Komentar: Poljska se lako obračunala sa oba protivnika, prikazali su dobru igru i sa zadovoljstvom mogu čekati iduću reprezentativnu stanku. Oslabljena Nizozemska odigrala je dobar turnir na kojem su igrači iz pričuve pokazali da se na njih može računati. Puno je problema u Rumunjskoj momčadi. Dosta jak sastav nije pružio značajniji otpor Poljacima (ista su divizija na svjetskom prvenstvu) dok ih je oslabljena Nizozemska također nadigrala i dobila. Puno je posla pred Rumunjima ako žele preživjeti na visokoj stepenici hokeja na ledu, diviziji IA.

nedjelja, 13. studenoga 2011.

Fenomen finskih vratara

Kad se govori o pitanju koja država proizvodi najbolje vratare onda nema sumnje da je odgovor Finska. Jest da ima i jačih hokejaških nacija od njih ali imena vratara koje Finska trenutno ima apsolutno je nevjerojatna. Spomenut ću trenutno najbolje.



Tuukka Rask (Boston Bruins, NHL) - već treću sezonu u Bruinsima. I dok je prve bio starter i imao fenomenalne brojke u drugoj mu je mjesto na golu oteo Tim Thomas te je otad Rask drugi vratar Bruinsa. Statistika mu je i dalje preko 91% obrana.

Miikka Kiprusoff (Calgary Flames, NHL) - u NHL-u je od 2000. godine. Najprije je dvije godine proveo u San Joseu gdje je bio drugi vratar da bi ga 2002. kupili Calgary Flamesi gdje je i danas. Ovo mu je osma sezona kao startera i u svakoj je redovito branio najviše utakmica u ligi. Statistika mu je uvijek bila preko 90%, u dvije sezone i preko 92%. Bio je i prvi vratar reprezentacije ne Olimpijadi 2010. kada se okitio srebrenom medaljom.

Kari Lehtonen (Dallas Stars, NHL) - izabran kao drugi izbor drafta 2002. godine Lehtone je u Atlanta Thrashersima branio 5 sezona od kojih je 3 bio starter. Statistika obrana vrtila mu se oko 91%. Godine 2009. odlazi u Dallas Starse gdje je već treću sezonu. Lani je bio starter te imao solidnu statistiku, ali je zato ovu krenuo nevjerojatno dobro. Nakon 12 utakmica ima 93,4% obrana te je među vodećim vratarima lige. Ima i jednu broncu sa svjetskog prvenstva 2003. s finskom reprezentacijom.

Kari Lehtonen ima zasad sjajnu sezonu u Dallas Starsima



















Niklas Backstrom (Minnesota Wild, NHL) - u NHL je došao kao nedraftiran igrač s 28 godina i to 2006. Otada je prvi vratar Minnesote. U prvim sezonama je imao preko 92% obrana da bi u posljednje dvije to plao na 91%. Unatoč jakoj konkuenciji u Hardingu, Backstrom je i danas neprikosnoveni prvi vratar divljine. Zato je bio rezerva na Olimpijadi 2010. gdje je osvojio broncu dok je srebro osvojio u Torinu 2006.. Od ostalih uspijeha vrijedi istaknuti i dvije bronze na svjetskim prvenstvima te dva naslova u SM liigi s Karpatom iz Oulua.

Pekka Rinne (Nashville Predators, NHL) - iako je draftiran 2004. godine u NHL se probio tek 2007. i to dobrim igrama u AHL-u  i Milwaukee Admiralsima. Otada je preuzeo vrata Predatorsa te ga se danas smatra jednim od najboljih vratara lige. Lani je završio drugi u glasanju za trofej Vezina a ove je potpisao novi sedmogodišnji ugovor http://argoshokej.blogspot.com/2011/11/pekka-rinne-potpisao-novi-ugovor.html. Dvostruki je prvak SM liige, a ima i dva nastupa na svjetsom prvenstvu.

Antti Niemi (San Jose Sharks, NHL) - ni Niemi nije bio draftiran. Nakon tri godine u Lahtiju u Finskoj kupili su ga Chicago Blackhwksi 2008. godine. Prvu je sezonu proveo u AHL-u da bi se slijedeće zajedno s Cristobalom Huetom izmjenjivao na golu Hawksa. To je bila sezona u kojoj se Stanley kup vratio u Chicago. Niemi je pred kraj sezone izborio mjesto prvog vratara te je branio cijelo doigravanje ukupno 22 utakmice. S 91% obrana bio je među zaslužnijima za naslov. Poslije je prodan u San Jose gdje je naslijedio Nabokova na mjestu prvog vratara. Regularna sezona je bila dobra (92%) ali je doigravanje bilo loše (89%). Ove sezone i dalje u Sharksima.

Antero Niittymaki (San Jose Sharks, NHL) - draftiran još 1998. pravu priliku na golu Philadelphia Flyersa dočekao je tek 2005. godine. Tamo je branio još pune tri sezone s promjenjivim uspijehom da bi ga 2009. poslali u Tampa Bay Lightning. Na Floridi je odigrao jednu solidnu sezonu kada su ga i oni prodali i to u San Jose. Prvu sezonu je odmarao sunarodnjaka Niemija i to poprilično neuspješno. Nova sezona za njega još nije počela budući da se ozlijedio te je pitanje kada će opet na led. Za reprezentaciju je nastupio na dvije zadnje Olimpijade na kojima je osvojio najprije srebro pa broncu.

Joni Ortio (Abbotsford Heat, AHL) - predstavnik nove generacije finskih vratara, tek mu je 20 godina. Još lani je bio u TPS-u iz Turkua, da bi ovu počeo u AHL-u u filijali kluba koji ga je izabrao na draftu, Calgaryja. Ortio ima pred sobom razdoblje dokazivanja u kojem mora braniti jako dobro kako bi začužio odlazak u NHL.

Atte Engren (Milwaukee Admirals, AHL) - i on je lani branio u TPS-u da bi krajem sezone došao u AHL budući da je TPS ostao bez doigravanja. U Admiralsima je počeo i novu sezonu, zasad je drugi vratar. Draftirali su ga 2007. Predatorsi te se Engren nada da će ponoviti put kojim je prije njega prošao Pekka Rinne. Ima tek 23 godine tako da ima još vremena za velike stvari.

Iiro Tarkki (Syracuse Crunch, AHL) - dvadesetšestogodišnjem Tarkkiju ovo je prva sezona u Sjevernoj Americi. Dosad je branio u SM liigi, zadnje dvije sezone Espoo Bluesima gdje je stekao titulu jednog od majboljih vratara lige. Sezonu u AHL-u počeo je vrlo dobro. I on će pokušati jednog dana izboriti nastup u NHL-u iako će to niti vrlo teško.

Iiro Tarkki se nada da će kroz AHL izboriti nastup u NHL-u jednog dana















Jussi Rynnas (Toronto Marlies, AHL) - vratar iz Porija je odlazak u AHL izborio sjajnom 09/10 sezonom u svom Assatu kada je ima najbolju statistiku u ligi. Sezonu u Toronto Marliesima bio je zamjena Jamesu Reimeru pa Benu Scrivensu (danas obojica u Maple Leafsima). Rynnas je imao jako dobre brojke pa je ove sezone preuzeo mjesto prvog vratara Marliesa a ako s dobrim igrama i nastavi i bude li Reimer imao problema s ozljedama moguć je i odlazak u NHL.

Harri Sateri (Worcester Sharks, AHL) - još jedan od boljih mladidh finskih vratara. Sateri je draftiran u 4. rundi 2008. (San Jose), lani je još nastupao za Tapparu iz Tamperea da bi ove pristupio Worcester Sharksima u AHL-u gdje je zasad zamjena Tysonu Sexsmithu. Ove će godine teško do NHL-a budući da u ranšizi ima trenutno pet vratara koji su ispred njega. Dogodine, tko zna?



Dakle, sedam vratara u NHL-u i pet u AHL-u. Neki od njih su već ostvarili velike karijere pred nekima je tek da nađu svoje mjesto pod suncem. Sve u svemu, 12 je stvarno velik broj. Na njemu neću stati, vrijeme je da vas upoznam s najboljim finskim vratarima koji za kruh zarađuju na starom kontinentu. Navest ću samo one za koje smatram da su zaslužili, bolje rečeno samo one najbolje.

Petri Vehanen (Ak Bars Kazan, KHL) - već ga se dugi niz godine smatra najboljim vratarem KHL-a. Ima 34 godine, a u karijeri je najviše vremena proveo u Lukku iz Raume. U KHL je došao 2008. godine i odmah nevjerojatnim branjenjem donio Gagarinov trofej u Kazan. Slijedeću je sezonu zadržao staistiku iznad 93% obrana (doigravanje 96%). Novu je počeo nešto lošije, ima 90% ali to je i zbog lošije obrane ispred njega koja dopušta dosta više udaraca protivnicima. Vehanen iza sebe ima i broncu te zlato na svjetskim prvenstvima. Lani je u Slovačkoj proglašen i najboljim vratarom prvenstva. Vehanen je vezan astronomskim ugovorom za Ak Bars te je zasad nema govora o odlasku.

Karri Ramo (Avangard Omsk, KHL) - tri je sezone proveo u Sjevernoj Americi braneći malo u AHL-u, malo u NHL-u (Tampa Bay). To ga nije zadovoljavalo te je 2009. godine prihvatio sjajnu ponudu iz Omska. Za jastrebe je već treću sezonu neprikosnoveni prvi vratar a iza njega stoje i sjajne brojke. Tek mu je 25 godina te se nada da bi mu dobre igre u KHL-u jednog dana mogle osigurati povratak u NHL. Dotad brani u jednoj od najboljih momčadi KHL-a te ima sjajan ugovor.

Karri Ramo slovi za jednog od najboljih vratar KHL-a














Ostali finski vratari u KHL-u su Ari Ahonen (Metalurg Magnitogorsk), Teemu Lassila (Metalurg Novokuznjeck), Pekka Tuokkola (Torpedo Nižnji Novgorod) i Tuomas Tarkki (Neftehimik Nižnjekamsk). Svi su prvi vratari svojih momčadi. Od finskih vratara u KHL-u više ima jedino ruskih. Ipak je tu 18 ruskih klubova.

Nastavit ću sa ostalim europskim ligama. Tu sam izdvojio tri imena.

Fredrik Norrena (Linkoping, Elitserien) - Norrena je već veteran sa 37 godina. Zadnje tri sezone je u švedskom Linkopingu gdje ima odličnu statistiku. Odigrao je i dvije i pol sezone u NHL-u gdje je bio prvi vratar Columbusa ali ga je loše branjenje vratilo u Europu. Prije NHL-a je proveo dugi niz godina u finskoj ligi u TPS-u iz Turkua te u švedskom Linkopingu. Norrena je u karijeri prošao sve i svašta, četiri je puta bio prvak Finske, a po jednom Švedke i KHL-a (kratka epizoda u Kazanu).

Jussi Markkanen (EV Zug, NLA) - još jedan veteran koji je u karijeri prošao sve i svašta. U NHL-u 5 sezona bio rezerva u Oilersima i Rangersima. Poslije toga u Europi branio u Finskoj (Jokerit), Rusiji (CSKA) te već treću sezonu u švicarskom Zugu gdje slovi za jednog od najboljih vratara lige. Zanimljivo je da nikad u dugoj karijeri sa svojim klubovima nije osvojio nijedan naslov.

Ari Sulander (ZSC Lions, NLA) - kad smo već kod veterana; Sulanderu su 42 godine. Najprije je 9 godina branio za matični klub Jokerit da bi davne 1998. potpisao za švicarske ZSC Lionse. Otada je član kluba, dobio je čak i švicarsko državljanstvo. Navijači ga obožavaju te je klupska ikona. Ima tri naslova u NLA te broncu sa Olimpijade 1998. Ima i zlato, srebro i broncu sa svjetskih prvenstava.


Legenda kluba iz Zuricha Ari Sulander aktivan je i u 42. godini

















I za kraj, matična zemlja svih vratara koje sam u ovom tekstu spomenuo. Naravno, riječ je o najboljim vratarima finske SM liige. Ni vodje ih neću puno izdvojiti, tek one najbolje i najpoznatije.

Petri Koivisto (Espoo Blues, Sm liiga) - ove je sezone došao u Bluese nakon tri godine u Karpatu gdje je zaslužio titulu jednog od najboljih vratara lige. Novu je sezonu počeo sjajno, ima postotak obrana od 93,7%. Ima 24 godine te je najvjerojatnije da će ga ubrzo pokupiti neki KHL klub.

Riku Helenius (JYP Jyvaskilla, SM liiga) - izabran u prvoj rundi drafta nikad nije ispunio očekivanja. Kroz AHL se nije uspio izboriti za svoje mjesto u NHL-u gdje je odigrao tek jednu utakmicu. Otad je bio u Sodertaljeu u Švedskoj te finskom JYP-u gdje brani zasad solidno.

Mika Noronen (Lukko Rauma, SM liiga) - bivši NHL-ovac, proveo je pet sezona između AHL-a i NHL-a gdje nikad nije bio ništa osim dobre zamjene. Nakon toga je četiri godine bio u Rusiji, pola godine u Švedskoj da bi se 2009. konačno vratio u Finsku. Najprije u JYP, Tapparu i konačno Lukko gdje je i danas. Nikad nije bio ništa posebno, mučile su ga oscilacije u igri te nigdje gdje je igrao nije zadržao dobar kontinuitet branjenja.

Vesa Toskala (Ilves Tampere, SM liiga) - iako je svoj zenit odavno prošao, spomenut ću i Vesu Toskalu. U NHL-u je proveo sedam sezona (San Jose i Toronto). U Torontu je dvije godine bio prvi vratar ali se nije iskazao na pravi način. Igrao je još malo u Calgaryju te se lani vratio u Europu. U švedskom AIK-u odigrao je tek dvije utakmice zbog ozlijede. Ove godine se vratio u svoj matični klub Ilves gdje je još uvijek u traženju prave forme. Toskalu će mnogi pamtit po slijedećem potezu:

Ima u Finskoj još sjajnih vratara ali ih ovom prilikom ipak neću spominjati. Nakon ove liste, teško je ne reći da ne postoji fenomen finskih vratara. Toliko jakih vratarskih imena nema nijedna država izuzev možda Kanade iako je i to upitno. S tim da je Kanada u hokeju kategorija za sebe.

Mnogi će reći da je razlog što ovako dobri vratari dolaze iz Finske dobra škola što je i točno. Poznato je da su Finci uvijek imali dobre vratare te da se u njihovim klubovima radi jako dobro s vratarima pogotovo u mlađim kategorijama. Treneri svih finskih nacionalnih selekcija imaju slatke brige oko biranja vratara za velika natjecanja. Koga bi stavili za tri vratara da su recimo sutra Olimpijske igre? Kiprusoffa, Rinnea, Niemija, Backstroma, Lehtonena, Raska...

subota, 12. studenoga 2011.

Kriza u Ufi

Branitelj naslova u KHL-u Salavat Julajev u Ufi nalazi se u velikoj krizi i rezultata a pogotovo igre. U vrijeme prve reprezentativne stanke zauzimaju tek 7. mjesto u istočnoj konferenciji sa 31 bodom iz 23 utakmice. Za vodećim Amurom zaostaju 13 bodova.



Nitko na početku sezone nije očekivao tako loš start momčadi iz Baškortostana. Napustili su ih neki vodeći igrači poput Patricka Thoresena, Kirila Kolcova, Slave Kozlova, Aleksandra Jeremenka i Vladimira Antipova, ali su kao zamjene dovedeni nimalo lošiji igrači; Jurij Trubačev, Richard Stehlik, Igor Mirnov i Maksim Sušinski. Ufu je napustio i veliki trener Vjačeslav Slava Bikov, a za novog je postavljena legenda hokeja u Ufi Sergej Mihaljev kojemu je to bio treći mandat na klupi matičnog kluba.

Promjena trenera i izmješan roster davali su naslutiti da će Salavatu trebati vremena da sve sjedne na svoje mjesto te da počnu ostvarivati rezultate. Tako je i bilo, u prvih 10 utakmica zabilježeno je 5 pobjeda i 5 poraza. I ne zvuči tako loše, ali to nije start kakav se očekivao od branitelja naslova. Uslijedio je još gori niz, u idućih 13 utakmica prije stanke zabilježili su samo 5 pobjeda i imali neslavan niz od 7 poraza zaredom.

Još lošija od rezultata bila je igra. Obrambeni dio kao da nije postojao. Gotovo nestvarno zvuči činjenica da Salavat ima drugu najlošiju obranu lige koja je dopustila čak 72 gola u 23 utakmice. Lošiji je tek davljenik Vitjaz sa 75 primljenih golova. Propusnost u obrani rezultat je neodgovornosti većine napadača prema igri u obrani ali i lošija igra braniča. Pogotovo tu mislim na Miroslava Blataka i Vitalija Atjušova čiji je učinak izostao i u napadačkim akcijama.

Salavat Julajev je u napadačkom segmentu druga najbolja momčad lige sa 70 postignutih golova. Napad nikad nije bio pravi problem, s takvim ofenzivnim igračima to ne može ni biti problem. Sjajni Aleksandar Radulov najbolji je strijelac momčadi, slijede Viktor Kozlov, Oleg Saprikin, Maksim Sušinski i Aleksandar Svitov. Od braniča najučinkovitiji je Vitalij Proškin. Od napadača su definitvno podbacili Petr Sčastlivi i Igor Mirnov čiji se ulazak u formu čeka već duže vrijeme.

Ni na golu nije bilo velikih problema. Vjerojatno najbolji tandem lige Kolesnik - Ersberg dobro je čuvao vrata Salavata. Oba imaju postotak obrana preko 90%. Krivnja za velik broj primljenih golova ide na račun obrane, ne vratara.

Navijači su bili pogotovo nezadovoljni sa strancima u momčadi. Obrambeno pojačanje iz Češke Richard Stehlik nije se iskazao kao uostalom i većina braniča. Posebno je razočaranje bilo igra Šveđanina Roberta Nilssona koji je u 15 utakmica ostvario tek 5 poena. Zato ga se nedavno i otpustilo. Nije bio jedini, nešto prije otpušten je i Čeh Jakub Klepiš koji također nije bio na očekivanoj razini u novoj sezoni. Njihova mjesta zauzeli su napadač Antti Pihlstrom pridošao iz finskog JYP-a te češki branič Jakub Nakladal iz Pardubica.

Prije dva tjedna ceh za loše rezultate platio je trener Sergej Mihaljev. O vlastitoj smjeni je izjavio: - Možda će moj odlazak podići momčad. Puno je razloga zašto stvari dosad nisu funkcionirale kako treba. Ima mnogo problema, a trener je tu da rješava te probleme, ne da ih izbjegava i govori kako nešto nije u redu. Ispada da ja nisam bio sposoban riješiti te probleme. Želim momčadi svu sreću uz nadu da će joj moj odlazak pomoći.

Legenda kluba iz Ufe morao je napustiti kormilo zbog loših rezultata














Mihaljev je više od 40 godina u i oko klubu i njegova krivnja za krizu nije najveća. Stvari su puno kompleksnije od toga.  Momčad je preuzeo njegov pomoćnik Vener Safin koji ju je vodio u posljednje dvije utakmice ali on je samo prijelazno rješenje. Ime novog trenera još nije poznato, nagađa se da će to biti povratnik Vjačeslav Bikov koji ih je lani i vodio do naslova.

Salavat Julajev može i mora bolje. Novi trener imat će zadatak da uvede red u svlačionicu te izvući ono najbolje iz postojeće momčadi. Ako to ne uspije bit će ovo teška sezona za navijače Salavat Julajeva.

petak, 11. studenoga 2011.

Gdje su danas bivši medvjedi?

Odlučio sam istražiti gdje su danas bivši igrači Medveščaka. U obzir sam uzeo samo zadnje dvije sezone, odnosno vrijeme otkad je Medveščak ušao u EBEL. U obzir su išli svi igrači koji su odigrali makar jednu utakmicu u Medveščakovom dresu, a danas više nisu članovi kluba.


Sezona 2009/2010

Vanja Belić - u EBEL-u je nastupio samo četiri puta, poslije toga je nastupao za drugu momčad Medveščaka u Slohokej ligi, kasnije i za Team Zagreb da bi ovu sezonu prešao u KHL Zagreb gdje nastupa u prvenstvu Hrvatske. Bavi se i suđenjem utakmica hrvatskog prvenstva.

Nikša Trstenjak - tada 18-godišnji branič je u zapisniku EBEL utakmica bio 12 puta, a na ledu je proveo jako malo vremena. Osnovni je bio nastup za B momčad u Slohokej ligi. Dogodine se nije pojavljivao u sastavu EBEL Medveščaka već je igrao za Team Zagreb da bi se na kraju prošle sezone razišao s Medveščakom i prešao u svoj matični klub KHL Mladost zajedno sa suigračima Božićem i Čunkom. Razlog je bio nepravedan odnos čelnika kluba prema mlađim igračima tj. njima. Danas je igrač Mladosti u Slohokej ligi.

Mato Mlađenović - u EBEL-u je nastupio samo dva puta. Tu je sezonu još igrao u Slohokej doigravanju za B momčad dok je iduće sezone nastupio samo pet puta za Team Zagreb. Danas je u hokejaškoj mirovini.

Luka Žagar - Slovenac je nastupio 14 puta u EBEL-u i to zbog ozljede poslije koje je odigrao još samo dvije utakmice u sezoni i to za B momčad. Poslije te sezone završio je karijeru.

Jeff Corey - tek će se pomniji pratitelji Medveščaka sjetiti ovog Amerikanca koji je u prvoj EBEL sezoni prvi potjeran iz momčadi i to nakon samo 10 odigranih utakmica. Tu je sezonu završio u bivšem klubu Toma Zanoškog, njemačkom drugoligašu Freiburgu gdje su mu brojke bile vrlo dobre. Slijedeću sezonu nastupao je sa solidnim uspjehom u ECHL-u za Ontario Reign da bi istu sezonu završio u švedskoj trećoj ligi za Ostersunds. Prema eliteprospects.com ove godine još nigdje nije igrao.

Michael Novak - bivši hrvatski reprezentativac za Medveščak je te sezone nastupio 38 puta, a za B momčad 10 puta. U Zagrebu se više nije zadržavao, karijeru je nastavio u Austrijskoj Nationalligi (Feldkirch) da bi lanjsku sezonu završio nastupajući u amaterskim ligama Švicarske. Vrlo je vjerojatno da je 23-godišnji Novak završio karijeru iz privatnih razloga.

Richard Seeley - borbeni branič kojeg se Medveščak vjerojatno olako riješio došao je sredinom sezone te je odigrao 39 utakmica. Nakon epizode u Zagrebu pošao je u ligu Ujedinjenog kraljevstva, točnije u Belfast Ginatse za koje je odigrao 12 utakmica. Poslije mu se, prema eliteprospects.com gubi svaki trag.

Mike Prpich - lošiji od dva Prpića u Medveščaku je odigrao tek jednu sezonu u kojoj je nastupio u 58 utakmica u kojima je skupio (pre)velikih 116 kaznenih minuta. Sljedeću je sezonu pošao u Newcastle Vipers iz EIHL-a (Ujedinjeno kraljevstvo) gdje je igrao odlično. Propašću Vipersa ostao je bez kluba, a u tom statusu je i danas.

Conrad Martin - snažni branič Martin je za vrijeme igranja u Medveščaku (53 utakmice) bio zapaženiji po agresivnosti i borbenosti nego po igračkom učinku. Upravo su te njegove karakteristike nedostajale Medveščaku sljedeće sezone zbog čega su se i javno pokajali zbog njegovog odlaska. Martinu je Medveščak bio posljednje odredište budući da je klizaljke objesio o klin te se posvetio karijeri van hokeja.

Jeff Heerema - nizozemski Kanađanin došao je tijekom sezone te je odigrao 29 utakmica s vrlo solidnim učinkom. U novoj sezoni za njega nije bilo mjesta pa se otisnuo na britanski otok i to u Nottingham Pantherse gdje nastupa i danas. Unatoč brojnim ozlijedama u zadnje dvije sezone je jedan od najboljih igrača kluba.

Brad Smyth - popularni Deda je pri dolasku u Medveščak predstavljen kao veliko pojačanje a takvim se i pokazao. Brzo je pokupio simpatije navijača što zbog dobrih igra, što zbog velike požrtvovnosti na ledu. Ukupno je odigrao 55 utakmica i skupio 41 poen. Poslije toga je pola sezone igrao za Belfast Giantse (EIHL), a pola za Fassu u Italiji. Ove sezone nastupa za francuski Morzine Avoriaz. Svugdje je bio ili jest jedan od vodećih igrača i strijelaca.

Aaron Fox - u Medveščak je doveden iz Vienna Capitalsa kao veliko pojačanje te nije razočarao nikoga u Zagrebu. Bio je treći najučinkovitiji medvjed te sezone. Fox će u Zagrebu ostati najviše upamćen po golu Sapi kada je iza gola ubacio pak u gol noseći ga na palici. Od odlaska iz Zagreba na kraju sezone nastupa u austrijskoj Nationalligi. Prvo je je u Dornbirnu bio najučinkovitiji igrač lige da bi novu sezonu počeo u Innsbrucku gdje je opet sjajan; 12 utakmica i 24 poena.

Mike Ouellette - njega mnogi navijači ni danas nisu prežalili. Ouellette se u brzo pokazao kao najbolji igrač Medveščaka; po bodovnom učinku zaostao je samo za Guidarellijem ali je zato bio najbolji strijelac kluba sa 31 golom. Na kraju sezone Medveščak je s njim htio produžiti ugovor, ali je Ouellette izabrao njemački DEL i momčad Kassela. Nije znao da Kassel u tom trenutku nije imao dozvolu za nastup u DEL-u te su nešto kasnije suspendirani i izbačeni u drugu ligu pa je Ouellette ostao bez kluba. Brzo su ga uzeli Graz 99ersi gdje je imao sjajnu sezonu, a još bolji je u ovoj sezoni u Linzu te je trenutno drugi strijelac lige. Često igra i protiv Medveščaka te stalno podsjeća kakvog su igrača imali u svojim redovima.

Navijači Medveščaka se sa zadovoljstvom sjećaju nastupa Mike Ouellettea u Medveščaku u sezoni kada su igrali polufinale doigravanja
















SEZONA 2010/2011

Gašper Krošelj - cijelu se sezonu čekalo da Krošelj uđe u formu koju je imao u doigravanju sezonu prije ali ga se nije dočekalo te je Kristan preuzeo gotovo sav teret utakmica na svoja leđa. Krošelj je igrao u samo 10 susreta. Na kraju sezone se vratio u rodne Jesenice gdje je vrlo brzo preuzo poziciju prvog vratara te je trenutno po brojkama među najboljim vratarima lige. Upisao je i shutout na gostovanju u Zagrebu pripremivši tako sportsku osvetu bivšem klubu.

Mario Čunko - mladi je napadač bio u zapisniku 17 puta tijekom sezone, ali je igrao jako malo. Sezonu je uglavnom proveo igrajući u Slohokeju i prvenstvu Hrvatske. Na kraju sezone je, nezadovoljan odnosom kluba prema njemu i nekim igračima, prešao u Mladost gdje igra i danas u Slohokeju i domaćem prvenstvu.

Marko Lovrenčić - najbolji hrvatski hokejaš u trenutku ulaska u EBEL u Medveščaku je odigrao jednu i pol sezonu. Nakon pune prve sezone u drugoj je nakon 18 utakmica izbačen iz momčadi te poslan u Team Zagreb. Sezonu je, nadam se ne i karijeru, završio sjajnim nastupom na svjetskom prvenstvu. Ove sezone ne igra, ostaje za vidjeti hoće li se više vraćati na ledene površine kao igrač.

Borna Rendulić - prošle je sezone doveden iz Finske na posudbu pred kraj sezone. Ukupno je odigrao 17 utakmica i upisao 4 poena. Njega se nije ni namjeravalo dulje zadržati u Zagrebu budući da ga čeka perspektivna karijera u Finskoj gdje mu se vrlo vjerojatno bliži i debi u SM lligi i seniorima Assata.

Miroslav Brumerčik - u EBEL momčadi proveo je dvije pune sezone i odigrao ukupno 97 utakmica. Dugogodišnji igrač medvjeda ovog je ljeta završio igračku karijeru i prihvatio se trenerske. Postavljen je za glavnog trenera Medveščakove škole hokeja gdje će imati priliku prenijeti svoje znanje i iskustvo na mlađe generacije.

Benjamin Gazdic - mladi Kanađanin hrvatskog porijekla u Medveščaku se zadržao samo jednu sezonu u kojoj je odigrao 48 EBEL utakmica i upisao 4 poena. Za ostanak nije bila dovoljna ni činjenica što ima hrvatsko državljanstvo i što bi bio potencijalni reprezentativac. Za sada je još bez kluba u novoj sezoni.

Rok Jakopič - slovenski napadač u Medveščaku je bio od početka EBEL-a. Nakon zadovoljavajuće prve sezone u drugoj je zajedno s Lovrenčićem i Rajsarom protjeran iz prve momčadi. Igranje za Team Zagreb ga nije zadovoljavalo pa je otišao u četvrtu njemačku ligu gdje je sa solidnim učinkom nastupao do kraja sezone. Ove sezone se vratio u Sloveniju, u i to u HDD Bled s kojim nastupa u Slohokej ligi.

Jamie Rivers - kad je dolazio govorilo se da je riječ o najboljem pojačanju Medveščaka IKAD. Iza njega su bile 454 utakmice u NHL-u, a doveden je sredinom sezone kako bi povezao redove u Medveščakovoj krhkoj obrani. Nažalost, odigrao je tek 14 utakmica (9 poena). Razlog je teška ozlijeda slezene zbog koje je Rivers par dana poslije na operaciji bio čak i klinički mrtav neko vrijeme. Na sreću sve je završilo dobro. Odmah je raskinut ugovor te Rivers otada više nije nastupao, a pitanje i hoće li ikad više budući da je u 36-oj godini.

Jamie Rivers se nije dugo zadržao u Zagrebu. Razlog je ozlijeda zbog koje je umalo izvukao živu glavu













Chrisopher Powers - čovjek s kojim su  navijači u dvije sezone EBEL-a rijetko bili zadovoljni. U 105 utakmica ostvario je tek 15 poena, a i općenito je u igri bio loš. Danas je u Kanadi gdje nastupa tek rekreativno. Budući da je ispunio uvjete za nastup za hrvatsku reprezentaciju ove sezone se očekuje i njegov put na Island iako ove sezone neće igrati natjecateljski i ozbiljniji hokej.

Don MacLean -  i on je bio najavljen kao veliko pojačanje ali nije se previše iskazao u Medveščakovom dresu. Odigrao je 48 utakmica i ostvario 24 poena. Ipak je ostao u Zagrebu, ali ne kao igrač već ao pomoćni trener budući da mu je spomenuta sezona bila posljednja u karijeri. MacLean također zajedno s Ivom Ratejom vodi brigu o B momčadi koja nastupa u prvenstvu Hrvatske.

Jonathan Filewich - popularni File je u Medveščaku odradio jednu sezonu u kojoj je ostvario 24 poena u 48 utakmica. Igra je bila bolja od učinka, a sezona je ostala obilježena sa potresom mozga koji mu nije bio prvi te je u pitanje došao i nastavak karijere. Filewich je ljeto proveo u Sjevernoj Americi te se naposlijetku odlučio za igračku stanku kako bi se oporavio od ozljeda i spriječio pogoršanje istih.
Ostaje vidjeti da li je stanka za stalno ili će se Filewich u budućnosti ipak vratiti igranju hokeja.

TJ Guidarelli - Amerikanac je za vrijeme igranja u Medveščaku bio najbolji strijelac kluba. Prvu sezonu je bio sjajan s najviše poena u momčadi, a drugu je opet počeo solidno. Ipak, klub ga se odlučio riješiti sredinom sezone kako bi se oslobodilo mjesto za novog stranca Grega Daya. U međuvremenu se ozlijedom Riversa oslobodilo mjesto za novog stranca te je nakon manje od mjesec dana vraćen u momčad. Ni na kraju sezone za njega nije bilo mjesta te je pošao u nepoznatom smjeru. Ove sezone je još uvijek bez kluba. U Medveščaku je u 124 utakmice ostvario 104 poena od čega 18 u doigravanju.

Wacey Rabbit - u Medvešaku se u prošloj sezoni od njega kao od stranca ipak više očekivalo pa nije zaslužio mjesto u sastavu u novoj sezoni. Odigrao je 55 utakmica i ostvario 39 poena. Očekivalo se da će karijeru nastaviti u Jesenicama, ali je potpis propao zbog financijskih poteškoća u klubu. Rabbit je aganžman pronašao najprije u ECHL-u (Cincinnati Cyclones) pa onda i u AHL-u (San Antonio Rampage) gdje nastupa i danas.

John Hecimovic - o njemu ne treba puno pisati, većina vas koja će čitati ovaj tekst vjerojatno zna mnoge pojedinosti o tome zašto je Hecimovic napustio medvjede. Za Medveščak je odigrao 112 utakmica i ostvario 101 poen. Poslije razlaza je neko vrijeme trenirao samostalno dok nije potpisao jednomjesečni ugovor s korejskom Anyang Hallom za koju je igrao 10 puta. Istekom ugovora ponovno je ostao bez aganžmana, a taj status ima i danas. Očekuje se njegov nastup za reprezentaciju na Islandu u travnju.

John Hecimovic je na iznenađenje mnogih ovog ljeta napustio Medveščak i to jer se nije uklapao u planove novog trenera

srijeda, 9. studenoga 2011.

Mikael Granlund

Red je da predstavim uz Joela Armiju najboljeg mladog finskog hokejaša, a zasigurno je i jedan od najboljih igrača svoje generacije u svijetu. Riječ je o devetnaestogodišnjem Mikaelu Granlundu.

Mikael Granlund
Oulu 26. veljače 1992.

Država: Finska
Klub: HIFK Helsinki (SM liiga)
Pozicija: Centar
Draftiran: 2010 (1.runda - 10.izbor) Minnesota Wild
Uspijesi: SM liiga prvak 10/11, SM liiga novak godine 09/10, Svjetsko prvenstvo U18 08/09 - bronca, Svjetsko prvenstvo U18 09/10 - bronca, Svjetsko prvenstvo 10/11 - zlato




Sam pogled na Granlundove dosadašnje uspijehe vrijedan je divljenja. Ono što je postigao i osvojio sa 19 godina mnogi ne uspiju cijelu karijeru. Njegov put počeo je u rodnom gradu Ouluu. Lokalni Karpat poznat je kao rasadnik talenata pa su već od rana zamjećene izvanredne sposobnosti mladog Mikaela. Brzo je preskakao kategorije pa je sa 14 godina nastupa za U16 momčad a sa 15 godina za U18. Naravno, sa velikim uspjehom i sjajnim brojkama. Čudo od djeteta svoju je prvu pravu sezonu odigralo 2008/2009. Tada je istovremeno nastupao za U20 i U18 momčad, a ostvario je i debi za seniore odigravši ukupno dvije utakmice te sezone.

Debi u reprezentativnom dresu dogodio se na U20 prvenstvu gdje je odigrao vrlo dobro sakupivši 3 poena u 6 utakmica. Sjajnu sezonu Mikael je završio sjajnim nastupom na U178 svjetskom prvenstvu gdje je 13 poena ostvario u tek šest susreta. Finska je na tom prvenstvu osvojila broncu.

Krajem te sezone potpisao je ugovor s Karpatom, ali su u samom ugovoru pronađene greške koje su Karpat skupo koštale i zbog kojih u Ouluu i danas žale. Granlund je nezadovoljan novonastalom situacijom odlučio potpisati za HIFK iz Helsinkija. Cijeli je slučaj završio na sudu, a na kraju je ugovor s Karpatom proglašen ništavnim dok je Granlund bio spreman za igru u glavnom finskom gradu.

Prva puna sezona u SM lligi bila je za Granlunda kao iz snova. Ukupno 49 utakmica i čak 46 poena. To je bilo dovoljno da oduševi cijeli auditorij u Finskoj, ali i u svijetu. Proglašen je i rookiem godine. Iste sezone nastupao je i za U18 i U20 reprezentaciju. S U18 je opet osvojio broncu dok je s U20 zapeo u ranijoj fazi natjecanja.

Na draftu u ljeto 2010. izabrala ga je Minnesota Wild u prvoj rundi kao deveti izbor. NHL u tada još nije bio prioritet pa je ostao igrati u HIFK-u. Odigrao je još jednu maestralnu sezonu sa 52 poena iz 54 utakmice. Uz to je još i njegov klub postao finski prvak. U nastupu na U20 svjetskom prvenstvu spriječio ga je potres mozga, ali je zato bio i više nego spreman za nastup u Slovačkoj za seniorsku reprezentaciju. Finska je igrala sjajno, a Granlund je ostvario izvrsnih 9 poena u isto toliko utakmica. Posebno je dojmljiv bio njegov pobjednički gol u polufinalu protiv Rusije. Za one koji su to "čudo" zaboravili:


Ovu sezonu je nastavio u Finskoj smatrajući da još nije dovoljno spreman za  NHL. Trenutno ima odlične brojke; 18 utakmica i 21 poen. U Minnesoti Granlunda čekaju kao ozebli sunce. Već odavno u hokejaškoj državi nije igrala neka nadolazeća zvijezda niti su im se izbori na draftu pokazali usoješnima. Vjeruju da će se sve promjeniti s dolaskom Granlunda koji bi trebao nastaviti putem koji su njegovi sunarodnjaci u klubu već utabali; prvenstveno Mikko Koivu, Niklas Backstrom i Antti Miettinen.

A nema ni razloga da ne bi uspio u Minnesoti. Granlund je izuzetno nadaren igrač, jedan od rijetkih igrača s urođenim smislom za igru. Sjajan je asistent, ali i pouzdan strijelac. S pakom nema što ne može. Jedini mu je nedostatak ponekad nedostatak brzine i svakako težina i fizička snaga. Naime, malen je rastom te ponekad vrlo krhak. Ali ništa što bi mu moglo zasmetati da postane sjajan igrač za kojeg će se još itekako čuti. A nije ni da se dosad nije čulo.

utorak, 8. studenoga 2011.

Visoka pobjeda u Beogradu

U sklopu šestog kola U17 državnog prvenstva Slovenije hokejaši Team Zagreba po prvi su put ove sezone igrali van Slovenije te sa 9-1 uvjerljivo svladali srbijanski Beostar. U šestoj ovosezonskoj utakmici zabilježili su petu pobjedu te tako zadržali sjajno drugo mjesto sa samo dva boda iza vodećih Jeseničana. Klub iz Novog Beograda bio je podređen u cijelom susretu te bodovi i više nego zasluženo idu u Zagreb. Najefikasniji u redovima Team Zagreba bio je Matija Miličić sa dva gola i tri asistencije.


Mlađi juniori Beostara bez šanse protiv Team Zagreba








HK BEOSTAR - TEAM ZAGREB  1:9 (0:3, 0:1, 1:5). *

NOVI BEOGRAD - Ledena dvorana Pingvin.

11' 0-1 Kegalj (Janković)
14' 0-2 Banjad (Stančić)
15' 0-3 Miličić (Vujinović)
26' 0-4 Miličić (Kegalj)
48' 0-5 Stančić (Smolec)
53' 0-6 Janković (Miličić)
55' 1-6 Ogrizović (Mikkelsen)
58' 1-7 Novak (Miličić)
59' 1-8 Janković (Miličić)
60' 1-9 Jazbec (Jarčov)

Isključenja
Beostar 4 (2x2) - Team Zagreb 12 (6x2)

Udarci na gol
Beostar 17 - Team Zagreb 45


* - izvještaj preuzet sa portala hokej.rs budući da slohokej.net još nije objavio službeni zapisnik

Početak aktivnosti seniorskih reprezentacija

Već tradicionalno sredinom studenog počinje desetodnevna reprezentativna stanka u kojoj većina seniorskih reprezentacija počinje s okupljanjima i igranjem prvih utakmica u novoj sezoni. Kao što znamo, hrvatska reprezentacija neće nastupiti u ovoj stanci pa će se naši potencijalni reprezentativci odmarati. Zato će na led izaći ukupno 19 reprezentacija: 18 europskih (2 ruske) i SAD.


EURO HOCKEY TOUR - KARJALA CUP

Sudionici: Finska, Rusija, Češka, Švedska

Tradicionalno jedan od najjačih reprezentativnih natjecanja je Euro hockey tour. To je zapravo serija od četiri turnira koja se igra kroz četiri reprezentativne stane. Igraju ga uvijek Finska, Rusija, Češka i Švedska. Svaka od zemalja organizira jedan od turnira, a pobjednik je onaj koji skupi najviše bodova kroz četiri turnira. Prvi po redu je Karjala cup koji se igra u jednom finskom i jednom švedskom gradu. Ove godine su to Helsinki i Ornskoldsvik. Reprezentacije ove turnire uglavnom koriste kao pripremu za nastup na svjetskom prvenstvu. U pravilu priliku dobivaju igrači na kojima je da tek zasluže odlazak na svjetsko prvenstvo.

Branitelj naslova Rusija nastupit će u vrlo šarenom sastavu. Novi izbornik Zinetula Biljaletdinov sastavio je momčad koja je spoj mladosti i iskustva. Od iskusnijih valja istaknuti Radulova, Perežogina, Nikulina i Tereščenka, a od mladih Kuznjecova, Tarasenka, Šipačeva i Širokova.

Svjetski prvak Finska nastupit će sa čak 12 igrača iz KHL-a i samo 9 iz domaće lige. Izbornik Jukka Jalonen priliku je dao mladim snagama među kojima prednjače Sami Vatanen i Mikael Granlund. Tu je i 14 svjetskih prvaka iz Slovačke među njima i najbolji strijelac Jarkko Immonen.

Švedska po tradiciji na EHT turnire šalje mlađe igrače. Tako su i ovaj put pozvani mladići kao Järnkrok, Silfverberg i Ekholm. U momčadi je 7 KHL-ovaca kao i najbolji iz domaćeg Elitseriena među kojima valja istaknuti vratara Fastha i Johana Harjua.

Češka reprezentacija će nastupiti po prvi put poslije stradanja standardnih članova Mareka, Vašičeka i Rachuneka u nesreći u Jaroslavlu. Izbornik Hadamczik u Finsku vodi vrlo snažnu momčad. 11 igrača je iz KHL-a među kojima i najbolji strijelci lige Vrana i Petružalek iz Amura. Ostatak dolazi uglavnom iz Extralige, a među njima je i povratnik iz NHL-a Aleš Kotalik.

Bit će to još jedan zanimljivi EHT turnir, kakav je uostalom bio i svaki dosad. Pobjednika je teško prognozirati, svaka od četiri momčadi ima svoje šanse za prvo mjesto.


DEUTSCHLAND CUP 

Sudionici: Njemačka, Slovačka, Švicarska, SAD

Drugi po snazi turnir svakako je njemački kup kojeg njemačka reprezentacija organizira od 1987. Ove godine će se održati u Munchenu, a domaćini će pokušati doći do trećeg uzastopnog i petog ukupno naslova.

Novi izbornik Njemačke  Köbi Kölliker okupio je vrlo snažnu momčad. Svi osim Alexandera Barte dolaze iz domaće lige DEL-a, a među njima treba izdvojiti vratara Pätzolda, Rankela, Ullmana i Lavalleeja.

Glavni konkurent trebala bi im biti Švicarska koja također dolazi s igračima iz domaće lige NLA. U sastavu ima i nekih novih imena, ali su i dalje glavne snage dugogodišnji reprezentativci Sprunger, Genoni i Brunner.

Reprezentacija SAD-a nastupa samo s igračima koji kruh zarađuju u Europi. Dolaze iz čak 7 liga (najviše iz DEL-a), a od poznatijih imena tu su Bochenski, Salcido i Schremp. Spomenimo i naše gore list Martyja Serticha iz švicarskog drugoligaša Oltena.

Na turniru nastupa i Slovačka koja je nakon debakla na svjetskom prvenstvu kod kuće dobila novog trenera Vladimira Vujteka koji je unio nove promjene. Sastav za ovaj turnir vrlo je šaren, ima tu i debitanata i iskusnijih i mlađih hokejaša. Spomenut ću tek one poznatije; Miroslav Šatan, Marcel Hossa, Branko Radivojevič i Ladislav Nagy.


EURO ICE HOCKEY TOUR

Prva skupina - Gomel, Bjelorusija
Sudionici: Slovenija, Bjelorusija, Rusija B, Danska

Turnir je poznat i pod nazivom Kup Polešja. Iako počinje za tri dana nisam uspio pronaći sastave momčadi osim danskog. Njihova momad sastavljena je od najboljig igrača domaće lige te onih koji igraju u Švedskoj. Najbolji pojedinci su im vratar Slovana iz Bratislave Patrick Galbraith te napadač Eisbarena iz Berlina Mads Christensen.

Druga skupina - Sanok, Poljska
Sudionici: Poljska, Nizozemska, Rumunjska

Na ovom turniru trebala je nastupiti naša izabrana vrsta, poslije našeg odustajanja i Litva ali su i oni odustali pa će nasupiti samo tri momčadi. Boje domaćina branit će igrači iz poljske Ekstraklase uz braniča Pociecha iz ćeških Vitkovica. Kao i kod prethofnog turnira, nisam pronašao ništa o sastavima Rumunjske i Nizozemske. Vrijedi spomenuti da će sve tri momčadi nastupiti i na prvenstvu IB divizije u travnju.

Treća skupina - Miskolc, Mađarska
Sudionici: Mađarska, Austrija, Japan, Italija

U susjedstvu će se skupiti moćna družina, troje iz IA divizije te Italije iz elitne. Domaćin turnira će biti grad Miskolc u kojem je hokej u posljednje vrijeme u velikom zamahu.

Novi izbornik Austrije je trener KAC-a Manny Viveiros. U momčad je pozvao 6 debitanata, a ostatak čine nama dobro poznati igrači iz svih EBEL klubova. Tu je i "švedski" dvojac Raffl i Komarek te "Švicarac" Ulmer.

Zanimljiv je i sastav Mađarske. 13 igrača je iz Sape, a 8 iz DAB Doclera. Tu su hrvatskim navijačima poznata imena poput Sofrona, Tokajija, Lade, Nagya, Kovacsa i Vasa. Spomenut ću i mladu mađarsku nadu iz švedskog Moda, Janosa Harija.

Italija, momčad iz elitne skupine, ne dolazi u najjačem sastavu. Igrači su gotovo svi iz domaćih klubova ali nedostaju Gulio Scandella, Mike Souza i Armin Helfer. Priliku su dobili nešto zapostavljeniji igrači kojima će ovo biti prilika da si osiguraju put na svjetsko prvenstvo u Švedsku i Finsku.

Japan će igrati na međunarodnoj sceni po prvi put poslije velikog potresa zbog kojeg su propustili nastup na svjetskom prvenstvu. U sastavu su svi najbolji igrači iz domaćih klubova koji nastupaju u sve jačoj Azijskoj ligi.

ponedjeljak, 7. studenoga 2011.

Pobjeda juniora u Kranju

U 9.kolu U20 prvenstva Slovenije igrači Team Zagreba upisali su treću ovosezonsku pobjedu, drugu u Kranju protiv domaćina Triglava koji im očito leži. Ovim uspjehom Team Zagreb je i dalje na pretposljednjem šestom mjestom sa 8 bodova iz 9 utakmica.
 
 
 
Ledena dvorana Zlato polje po drugi je put ove sezone bila sretna za juniore Team Zagreba
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
HK Triglav U20 - Team Zagreb U20 2:5 (1:2, 0:1, 1:2).
 
KRANJ - Dvorana Zlato polje.
 
03.27 0-1 Senzel (Buković)
10:36 1-1 Korpar (Brgant, Čimžar) SH
18:51 1-2 Szabo (Martinić)
33:45 1-3 Šimunović (Lazić)
55:10 1-4 Mikulić SH
56:00 2-4 Korpar (Logar, Hočevar) PP
59:18 2-5 Šimunović
 
Isključenja
Triglav 12 (6x2) - Team Zagreb 26 (8x2, 1x10 - Lazić)
 
Udarci na gol
Triglav 31 - Team Zagreb 32
 
Vratari
Trobec 27 obrana/84% - Vasiljević 29 obrana/94%

nedjelja, 6. studenoga 2011.

Muke po Columbusu

Sinoćnjii poraz u Philadelphiji 9-2 samo je produbio krizu u kojoj se Columbus Blue Jacketsi nalaze kako u igračkom tako i u organizacijskom smislu. Samo 5 bodova na u 14 utakmica ove sezone prikovao ih je na dno NHL-a. Kao da sve to nije dosta, cijela franšiza suočava se s problemima. Naime, posjećenost Nationwide arene je u padu. U prosjeku je ispunjena 71,7% odnosno sa 13 000 ljudi. To je dovoljno za mizerno 27. mjesto u NHL-u. Ovako loši rezultati sigurno neće pripomoći povećanju gledanosti.

Veliko pojačanje Jeff Carter u Columbus je sletilo iz Philadelphije gdje je u 6 sezona odigrao 461 utakmicu i ostvario 343 poena










A trebala je ovo biti dobra sezona za Blue Jacketse (još može biti naravno). Odrađen je naočigled dobar posao u prijelaznom roku. Veliko pojačanje dovedeno je iz Philadelphia Flyersa, Jeff Carter koji je godinama bio jedan od nositelja igre Flyersa. Za njega su dali mladog napadača Jakuba Voračeka te 2 izboraa na draftu 2011. Trebao je to biti dobar posao, jako i iskusno ime trebalo je znatno poboljšati njihove mlade napadačke linije. Još jedno novo iskusno ime u momčadi je Vaclav Prospal potpisan kao slobodan igrač. Osim njih doveden je i solidni branič James Wisniewski iz Montreala kao i nekoliko igrača za koje su trebale biti rezervirane treća i četvrta linija.

Optimizam je potkrijepila i dobra predsezona u kojoj su imali 5 pobjeda u 8 susreta. Sve to nije bilo dovoljno za dobar start u sezonu. Upisano je 5 uzastopnih poraza, a da stvari budu još gore ozlijedilo se i veliko pojačanje Jeff Carter. Tek je u 9. utakmici sezone zabilježena prva pobjeda i to protiv Detroita. Ni u slijedećih pet stanje se nije popravilo; upisana je samo jedna pobjeda protiv Anaheima.

Katastrofa u Philadelphiji, poraz 9-2 ukupno je 12. u sezoni. Nemaju u Columbusu ni sreće s ozlijedama, osim Cartera ozlijeđena su oba rezervna vratara naše gore list Dekanich i Stanford te igrači Boll, Martinek i Huselius.

U momčadi se po učinku ističu samo Vaclav Prospal i kapetan Rick Nash sa po 11 poena. Za sada se dobrim pokazao i mladi Ryan Johansen te branič Aaron Johnson. Prvi vratar Steve Mason nakon odlične prve sezone polaka odlazi u prosječnost. Ovu sezonu ima mizernih 86,9% obrana. Bolji je od njega čak i rookie Allen York sa 87,8%.

Mark Dekanich je nakon sjajne sezone u Milwaukee Admiralsima (AHL) trebao biti drugi vratar Blue Jacketsa ali će zbog ozlijede gležnja s leda izbivati na duže vrijeme














O zasad razočaravajućoj sezoni generalni menadžer Scott Howson kaže: - Ova prva tri tjedna bila su jako teška za nas. Odgovornost leži na nama klupskim dužnosnicima, trenerima i igračima. Nisu krivi suci ni sreća, krivi smo mi. (...) Navijači su dosta strpljivi s našom franšizom, razumijemo njihovu ljutnju i frustraciju rezultatima. Sve što mogu poručiti je da ćemo učinit sve da nađemo rješenje i napredujemo na zadovoljstvo nas i naših navijača.

Sezona je još jako dugo, Blue Jacketsi imaju još 68 utakmica da isprave loš start. Ubrzo se u sastav vraća većina ozlijeđenih igrača te postoje temelji za optimizam. Tri uzastope domaće utakmice prava su prilika za vraćanje u formu i napredak i u igračkom i rezultatskom smislu.

subota, 5. studenoga 2011.

Hokej u Jaroslavlu živi i dalje

Svi znamo što se dogodilo 7.rujna 2011. Najcrnji dan u povijesti hokeja izbrisao je cijelu jednu profesionalnu momčad, i igrače i klupske dužnosnike. Svijetski, ruski i hokej u Jaroslavlu više nikada neće biti isti. Lokomotiv ove sezone ne nastupa u KHL-u, klub će sve svoje napore umjesto u nastupanje uložiti u pomoć obiteljima stradalih. Ipak, hokej u Jaroslavlu nije mrtav. Juniorska momčad Lokomotiva koja nosi naziv Loko nastupa u junioskoj ligi KHL-a, takozvanom MHL-u (Molodezhnaya hokeynaya liga). Iako su i oni u nesreći ostali bez nekoliko svojih članova; suigrača i prijatelja, sezonu će ipak provesti nastupajući i igrajući hokej. Klub se složio da mladi igrači moraju nastupati, da moraju nastaviti svoj igrački razvoj kako bi jednog dana mogli igrati u svom gradu i u svom klubu - jaroslavljanskom Lokomotivu.

Loko i njegovi igrači predstavljaju budućnost uništenog hokeja u Jaroslavlu



Loko je svoj nastup u MHL-u počeo igrajući samo gostujuće utakmice, a domaći debi bio je na rasporedu točno mjesec dana poslije velike tragedije. U Jaroslavl je došla momčad Belije Medvedi iz Čeljabinska, jnuiori Traktora. Utakmica je imala veliku intimnu vrijednost za sve navijače i igrače u Jaroslavlu. Naime, bio je to povratak hokeja u grad i prva utakmica poslije velike tragedije. Utakmica se igrala na malom klizalištu Torpedo, ne u Areni 2000 budući da je još trajala 40 - dnevna korota koja je zabranjivala igranje u njoj.

Osamsto gledatelja bilo je oboružano brojnim transparentima s tužnim porukama, a hokejaši Loka imali su veliku podršku od strane malobrojnog gledateljstva. Igrači su bili pod velikim pritiskom ali su odigrali dobro te izgubili tek nakok kaznenih udaraca. Rezultat utakmice bio je u drugom planu, bitnije je bilo da se hokej, makar i juniorski vratio u grad te da se kontinuitet igranja i postojanja Lokomotiva nastavlja i dalje.

Loko je nakon odigrane 22 utakmice 9. od 32 momčadi lige što je vrlo dobar rezultat. Najbolji igrač kluba je ujedno i najveća nada jaroslavljanskog hokeja. Riječ je o Maksimu Zjuzjakinu. To je isti onaj igrač koji se 7. rujna spremao za put u Minsk, ali mu je par sati prije polaska javljeno da ostaje pošto nije potreban. U 22 utakmice postigao je 19 poena.

Do godine će zasigurno biti član momčadi Lokomotiva, ako se čelnici kluba odluče za povratak u KHL. Dok se to ne dogodi navijači će pratiti juniore voljenog kluba, iste one koji će graditi budućnost i predstavljati novi početak hokeja u Jaroslavlu.