Ukupno prikaza stranice

četvrtak, 27. prosinca 2012.

Uverljiv start Švicarske i SAD-a

Drugog dana svjetskog prvenstva debitirali su Švicarska i SAD. Obje reprezentacije mogu biti zadovoljni postignutim; Švicarska je vrlo lako i uvjerljivo svladala ponovno blijedu Latviju dok je SAD sa čak 8-0 svladao Njemačku. I njima i Latvijcima to je drugi poraz na turniru te ih vrlo vjerojatno čeka borba za ostanak.

Skupina A

ŠVICARSKA - LATVIJA  7:2 (2:1, 3:1, 2:0).

03' 0-1 Jelisejevs (Siksna, Kuzmenkovs) PP
15' 1-1 Bertschy (Bertaggia, Muller)
19' 2-1 Kunzle (Richard, Martschini)
22' 3-1 Balmelli (Simion, Martschini)
24' 3-2 Ševčenko (Siksna, Kurmis)
32' 4-2 Andrighetto (Richard) SH
35' 5-2 Zangger (Muller)
54' 6-2 Kunzle (Richard, Andrighetto) PP
58' 7-2 Bertaggia (Zangger, Baltisberger)

Isključenja: 6x2 - 5x2, Udarci na gol: 39-23
Vratari: Luca Boltshauser 21/91,3% - Elvis Merzlinkis 25/83,3%, Ivars Punnenovs 7/77,8%

Reprezentacija Švicarske nije mogla zamisliti bolji start u prvenstvo; uvjerljivo su svladali Latviju te se doveli u odličnu situaciju pred nastavak turnira. Latvija je pak drugim porazom u dva dana sasvim sigurno osigurala odlazak u ligu za ostanak, a prema dosad prikazanom su i glavni favorit za napuštanje elite. Susret su ipak otovrili bolje te poveli već u trećoj minuti preko Jelisejevsa. Koncentrirani Švicarci ipak dolaze do preokreta do kraja trećine i to golovima Bertschyja i Kunzlea. Početkom drugog dijela Balmelli povisuje na 3-1, ali samo dvije minute kasnije Ševčenko pogađa za 3-2. Trenutak koji je prelomio utakmicu bio je gol Svena Andrighetta s igračem manje u 32. minuti čime su Švicarci otišli na 4-2. Do kraja su uspjeli zabiti još tri gola, a Latviji nije pomogla ni zamjena vratara pred početak posljednje trećine. Kod Švicarske je dominirao prvi napad; Tanner Richard skupio je 3, a Sven Andrighetto i Mike Kunzle
po 2 boda. Kod Latvije je bilo malo raspoloženih igrača, a još se čeka pravi doprinos glavnih igrača poput Andersonsa, Bukartsa i Lipsbergsa.

Poredak: Švicarska, Finska, Švedska 3, Češka, Latvija 0.

Skupina B

SAD - NJEMAČKA  8:0 (3:0, 3:0, 2:0).

01' 1-0 Kuraly (Galchenyuk, Barber)
09' 2-0 Trouba (Pietila)
10' 3-0 Galchenyuk (Kuraly, Barber)
21' 4-0 Barber (Galchenyuk)
27' 5-0 Gostisbehere (Jonas, Grimaldi) PP
28' 6-0 Hartman (Pietila, Bardreau)
49' 7-0 Miller
51' 8-0 Jones

Isključenja: 7x2 - 6x2, Udarci na gol: 56-26
Vratari: John Gibson 19/100%, John Gillies 7/100% - Marvin Cupper 38/82,6%

SAD je od svih momčadi ostavio najbolji dojam u prvoj utakmici. Njemačku su svladali sa 8-0 te su održali vrlo visok ritam igre tijekom cijelog susreta. Već nakon 19 sekundi igre Marvin Cupper je kapitulirao, a strijelac je bio Sean Kuraly. Do kraja trećine strijelci su bili i Jacob Trouba te Alex Galchenyuk, prvo ime američkog sastava. Tri gola postignuta su i u drugoj trećini; u listu strijelaca upisali su se i Barber, Gostisbehere i Hartman. Priču u trećoj trećini zaključuju svojim golovima JT Miller i Seth Jones. SAD je konstantno stvarao prilike te su da su imali više koncentracije lako mogli postići i još golova. Posebno se istakla prva linija sa Galchenyukom, Barberom i Kuralyjem koja je kombinirano ostvarila 8 bodova. Njemačka na kraju nije uspjela postići pogodak, jedan gol joj je i opravdano poništen. Dojam je da su bili puno slabiji nego protiv Kanade, ali su sve u svemu ostavili zadovoljavajući dojam. Slična utakmica očekuje ih i u subotu protiv Rusije. SAD već sutra očekuje isti protivnik; to je utakmica koja će uvelike odrediti njihovu sudbinu na prvenstvu.

Poredak: SAD, Kanada 3, Rusija 2, Slovačka 1, Njemačka 0.