Ukupno prikaza stranice

ponedjeljak, 31. prosinca 2012.

Kanada i dalje stopostotna

Poslije današnjeg dana mnogo je stvari jasnije u objema skupinama. Češka se novom pobjedom probila na drugo mjesto skupine A dok je Finska poslije velikog preokreta svladala Švicarsku te se tako približila plasmanu u četvrtfinale. Kanada je pobjedom nad SAD-om zadržala stopostotni učinak te je trenutno vodeća momčad skupine B. Slovačka i Njemačka došle su do prvih bodova s tim da Slovačka još ima šanse za četvrtfinale pobijedi li SAD.

Skupina A

FINSKA - ŠVICARSKA  5:4 SO (0:2, 2:0, 2:2 - 0:0, 1:0).

14' 0-1 Martschini (Simion, Kukan)
15' 0-2 Andrighetto (Richard, Kunzle)
26' 1-2 Granlund (Vainio, Salomaki)
31' 2-2 Teravainen (Barkov, Salomaki) PP
42' 2-3 Bertaggia
52' 2-4 Simion (Bertschy, Zangger) PP
54' 3-4 Teravainen (Salomaki, Ristolainen) PP
59' 4-4 Granlund (Armia)
65' 5-4 Granlund

Isključenja: 5x2 - 0, Udarci na gol: 56-23
Vratari: Joonas Korpisalo 23/82,6% - Melvin Nyffeler 52/91,%

Švicarska je drugi put zaredom pala nakon kaznenih udaraca. Ovaj put poraz je još bolniji jer je upisan nakon vodstva od 20- i 4-2. Finska se provukla, ali je dobrom igrom na trenutke pokazala da je sposobna za velike stvari. Prvu trećini momčad Seana Simpsona imala je vodstvo od 2-0 golovima Martschinija i Andrighetta. Druga trećina u znaku je Finaca koji zahvaljujući pravoj kanonadi prema Nyffeleru dolaze do izjednačenja. Švicarska bolje otvara odlučujuću trećinu golom Alessia Bertaggie, a vodstvo u 52. minuti uduplava Dario Simion. Međutim, Finska je opet smogla snage za povratak. Teuvo Teravainen zabija s igračem više dvije minute kasnije, a u 59. Markus Granlund svojim drugim golom donosi izjednačenje. Isti igrač odlučio je i kaznene udarce u finsku korist. Finska je sada ispred Švicarske na ljestvici te se mora nadati da će u posljednjem kolu proći bolje protiv Švedske nego Švicarci protiv Češke.

ČEŠKA - LATVIJA  4:2 (1:1, 1:0, 2:1).

10' 1-0 Beranek (Štencel)
19' 1-1 Jevpalovs (Andersons) PP
22' 2-1 Frk (Sidlik, Faksa) PP
42' 2-2 R.Lipsbergs (K.Lipsbergs, Kulda)
54' 3-2 Jaskin (Sedlak, Hertl)
60' 4-2 Frk (Sidlik) PP

Isključenja: 6x2 - 8x2, Udarci na gol: 40-20
Vratari: Patrik Bartošak 18/90% - Ivars Punnenovs 36/90%

Poredak: Švedska 3/8, Češka 3/6, Finska 3/5, Švicarska 3/5, Latvija 4/0.

Dvoboj Češke i Latvije završio je logičnim rezultatom s obzirom na omjer udaraca; 40-20, 4-2. Češka je povela golom Petra Beraneka nakon sjajnog dodavanja Jana Štencela. Unatoč boljoj igi Česi nisu uspjeli zadržati vodstvo budući da je krajem trećine Nikita Jevpalovs poravnao s igračem više. U drugoj trećini pao je jedan gol, a svoj prvijenac na prvenstvu zabio je Martin Frk. Na početku treće trećine uporni Latvijci ponovno dolaze do izjednačenja i to akcijom Robertsa i Krišsa Lipsbergsa. Kada se činilo da će utakmica biti neizvjesna do samog kraja Česi su ubacili u brzinu više te sa dva uzastopna gola utakmicu rješavaju u svoju korist. U 54. minuti Dmitrij Jaskin svojim drugim golom na prvenstvu donosi prednost od 3-2, a u 59. Martin Frk s igračem više pgađa za konačnih 4-2. Ovim porazom Latvija bez boda odlazi u ligu za ostanak gdje ih čeka težak posao protiv Njemačke i Slovačke ili SAD-a. Češka se probila na drugom mjesto u skupini, ali još uvijek mogu ostati i bez četvrtfinala. O svemu će odlučiti dvoboj sa Švicarskom u posljednjem kolu.

Skupina B

KANADA - SAD  2:1 (2:0, 0:0, 0:1).

08' 1-0 Nugent-Hopkins (Huberdeau, Scheifele)
15' 2-0 Strome (Ritchie, Camara)
52' 2-1 Trouba (Galchenyuk, Rielly) PP

Isključenja: 7x2 - 7x2, 2x10, Udarci na gol: 32-37
Vratari: Malcolm Subban 36/97,3% - John Gibson 30/93,7%

Dvoboj velikih sjevernoameričkih rivala završio je minimalnom pobjedom Kanade. To je njihova osma pobjeda u posljednjih devet susreta sa SAD-om. Pred gotovo 7 tisuća gledatelja u Areni Ufa Kanada je otvorila utakmicu vodstvom u 8. minuti. Za nju je zaslužan prvi napad, a strijelac je bio Ryan Nugent-Hopkins. Općenito bolju igru Kanada je okrunila i drugim golom u 15. minuti. Po četvrti put na turniru strijelac je bio Ryan Strome. U drugoj trećini SAD je preuzeo inicijativu te su uputili puno udaraca prema Malcolmu Subbanu koji je bio nesavladiv ispravivši tako nešto lošije predstave iz prva dva kola. Gol za SAD stigao je prekasno, u 52. minuti kada je Jacob Trouoba iskoristio dodavanje Alexa Galchenyuka. Taman kada su trebali krenuti po izjednačenje počeli su zarađivati nepotrebna isključenja koja su ih na kraju stajala ozbiljnije prilike za izjednačenje. Tako su u dva dana dvaput izgubili identičnim rezultatom unatoč vrlo dobroj igri. Na taj način su se doveli u situaciju da protiv Slovačke moraju pobijediti da uđu u četvrtfinale. Kanada je pak zadržala stopostotni učinak te u miru čeka utakmicu s domaćinom koja će odlučiti o izravnom putniku u polufinale.

SLOVAČKA - NJEMAČKA  2:1 OT (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0).

34' 0-1 Rieder (Draisaitl, Kahun) PP
45' 1-1 B.Mraz (Bagin, R.Mraz)
62' 2-1 Čerešnak (Dano, Reway) PP

Isključenja: 3x2 - 7x2, Udarci na gol: 42-18
Vratari: Adam Nagy 17/94,4% - Marvin Cupper 40/95,2%

Slovački problem s velikih natjecanja nastavio se i u Ufi; bolje igre kada nisu favoriti i lošije kad jesu. Protiv Njemačke koja je dosad bila bez boda ušli su nervozno te nisu tijekom prve dvije trećine unatoč mnoštvu udaraca nisu uspjeli svladati Marvina Cuppera. S druge strane Nijemci su zabili u 34. minuti u situaciji 5 na 3. Gol je zabio njihova najveća zvijezda Tobias Rieder. U trećoj trećini Slovačka je ipak uspjela svladati Marvina Cuppera. Učinio je to Bruno Mraz u 45. minuti. Više nije bilo golova te se otišlo u produžetke. Igra 4 na 4 više je odgovarala Slovačkoj koja je počela mnogo bolje te u 62. minuti došla i do pobjedničkog gola i drugog boda. Imali su igrača više, a strijelac je udarcem iz prve bio Peter Čerešnak na dodavanje sjajnog Marka Dana. Njemačka je došla do prvog boda koji će im dati poticaj pred nastavak igre u ligi za ostanak. Slovačka sa 2 boda još uvijek ima šanse za četvrtfinale. Da to ostvare potrebna im je pobjeda protiv SAD-a.

Poredak: Kanada 3/9, Rusija 3/8, SAD 3/3, Slovačka 3/2, Njemačka 4/1.