Ukupno prikaza stranice

utorak, 1. siječnja 2013.

Kraj igre po skupinama

Zaključena je igra po skupini. U posljednjim susretima saznali smo i posljednje nepoznanice. U skupini A Češka je najprije pobijedila Švicarsku u produžecima što je u tom trenutku i jedne i druge vodilo u četvrtfinale. Finskoj je trebao najmanje bod da uđu u četvrtfinale, ali su izgubili od Švedske te tako završili u borbi za ostanak. U skupini B SAD i Slovačka su u izravnom dvoboju odlučivali o putniku u četvrtfinale; Amerikanci su slavili sa čak 9-3. U drugom susretu vječnih rivala Kanada je svladala usiju sa 4-1 te tako skupa sa Švedskom osigurala izravan put u polufinale. Parovi polučetvrtfinala su Rusija-Švicarska i Češka-SAD, a u ligi za ostanak nastupit će Finska, Latvija, Slovačka i Njemačka.

Skupina A

ŠVICARSKA - ČEŠKA  3:4 OT (1:1, 0:2, 2:0 - 0:1).

04' 0-1 Beran (Švihalek)
15' 1-1 Marti (Balmelli, Ness)
24' 1-2 Švihalek (Jaskin, Sidlik)
27' 1-3 Hyka (Faksa, Jaskin)
54' 2-3 Bertschy (Bertaggia, Andrighetto) PP
58' 3-3 Simion (Guerra, Marti) PP
62' 3-4 Hertl (Jaskin)

Isključenja: 3x2 - 5x2, Udarci na gol: 29-31
Vratari: Melvin Nyffeler 27/87,1% - Patrik Bartošak 26/89,6%

U izuzetno bitnom dvoboju skupine A Češka je u produžecima svladala Švicarsku koja je osvojila bod koji će joj, kasnije će se pokazati, osigurati prolaz u polučetvrtfinale. Česi su poveli u 4. minuti; iz protunapada strijelac je bio Matej Beran. Švicarska uzvraća u 15. minuti golom Christiana Martija s plave linije. Novo vodstvo Češkoj donosi Michal Švihalek nakon sjajnog dodavanja Dmitrija Jaskina. U 27. minuti je 3-1, iz protunapada zabija Tomaš Hyka. Češka je imala nekoliko prilika za povećanje vodstva, ali se rezultat nije mijenjao. Švicarska u trećoj trećini kreće na sve ili ništa, a pomogla su im i dva uzastopna češka isključenja što su znali iskoristiti. Najprije je u 54. minuti zabio Christoph Bertschy, a četiri minute kasnije i Dario Simion. Zanimljivo da je Simion gol zabio tako što je glavom skrenuo Guerrin udarac. Švicarska kao da se zadovoljila s bodom te su u produžetke ušli vrlo loše što su Česi brzo iskoristili. Za gol su zaslužni Jaskin i strijelac Tomaš Hertl koji su potpuno izigrali švicarsku obranu. Češka tako završava na drugom, a Švicarska na trećem mjestu u skupini A te obje momčadi idu u polučetvrtfinale gdje su obje u ulozi autsajdera budući da igraju protiv SAD odnosno Švicarske.

ŠVEDSKA - FINSKA  7:4 (3:1, 2:2, 2:1).

07' 1-0 Wennberg (Djoos, Karlsson) PP
07' 2-0 Hagg (Wennberg, Boyce-Rotevall)
14' 3-0 Rask (Vikstrand, Collberg)
17' 3-1 Armia (Barkov, Riikola) PP
22' 3-2 Ristolainen (Barkov, Nykopp) PP
24' 3-3 Armia (Teravainen, Granlund) PP
37' 4-3 Arvidsson (Rakell, Nilsson)
37' 5-3 Forsberg (Arvidsson, Djoos) PP
51' 5-4 Jarvelainen (Nykopp)
59' 6-4 Molin (Karlsson) PP
60' 7-4 Arvidsson (Rakell, Lundstrom) EN

Isključenja: 8x2, 1x10 - 10x2, 1x10, Udarci na gol: 42-38
Vratari: Joel Lassinantti 11/78,6%, Niklas Lundstrom 23/95,8% - Joonas Korpisalo 35/85,4%

U skandinavskom derbiju gledatelji su mogli svjedočiti pravoj golijadi poslije koje je Švedska izborila izravan put u polufinale, a Finci put u ligu za ostanak. Šveđani su puno bolje otvorili; već u 14. minuti vodili su 3-0 golovima Wennberga, Hagga i Raska. Međutim, Finci se vrlo brzo uspijevaju vratiti u igru zahvaljujući nekoliko uzastopnih švedskih isključenja. Dvaput je pogodio Joel Armia, a probudio se i Aleksander Barkov sa dva dodavanja. Tu nije bio kraj golovima u drugoj trećini; Švedska u 37. minuti zabija dva gola te odlazi na, kasnije će se pokazati, nedostižnu prednost. Dobrim potezom pokazala se i zamjena na vratima: Lassinantti za Lundstroma budući da je potonji potpuno anulirao većinu finskih pokušaja do kraja susreta. Koliku-toliku nadu da mogu doći do boda, a time i četvrtfinala, Fincima je dao Jarvelainen golom u 51. minuti. Što se utakmica bližila kraju počeli su činiti nepotrebna isključenja što Šveđani koriste za postizanje šestog gola u 59. minuti. Arvidsson zabija svoj drugi gol u praznu mrežu u posljednjoj minuti te tako postavlja konačnih 7-4. Finska je unatoč velikim očekivanjima završila u ligi za ostanak gdje će protiv Njemačke i Slovačke morati osigurati ostanak u elitnoj diviziji. Švedska će izravno u polufinale kao pobjednik skupine A.

Konačni poredak: Švedska 4/11, Češka 4/8, Švicarska 4/6, Finska 4/5, Latvija 4/0.

Skupina B

SAD - SLOVAČKA  9:3 (5:2, 3:0, 1:1).

05' 1-0 Bardreau (Hartman, Gibson)
05' 1-1 Matis (Kolena)
06' 2-1 McCabe (Vesey, Miller)
09' 3-1 Gaudreau (Gostisbehere)
12' 4-1 Reilly (Vesey, Miller)
14' 5-1 Trouba (Kuraly, Galchenyuk) PP
19' 5-2 R.Mraz (Čerešnak, Nechala) PP
25' 6-2 Gaudreau (McCabe, Trocheck) PP
27' 7-2 Trocheck (Gaudreau) PP
30' 8-2 Trocheck (Biggs, Lucia)
50' 8-3  Matis (Kolena, Uhrik)
57' 9-3 Galchenyuk (Murphy, Jones) PP

Isključenja: 6x2, 1x5+20 - 9x2, 1x10, Udarci na gol: 40-29
Vratari: John Gibson 26/89,6% -  Adam Nagy 6/66,7%, Patrik Romančik 25/80,6%

Izravna borba za četvrtfinale u skupini B nije ponudila nimalo neizvjesnosti. SAD je uvjerljivom pobjedom donekle isprao gorak okus dva uzastopna poraza te napunjeni samopuzdanjem čekaju dvoboj s Češkom za polufinale. SAD je poveo u 5. minuti preko Bardreaua, a samo 14 sekundi kasnije poravnao je Matuš Matis. Otad je na ledu postojala samo jedna momčad. Do kraja trećine SAD je zabio četiri gola, Slovačka jedan. Nakon druge trećine rezultat je bio 8-2. Nakon toga je pao ritam utakmice te Slovačka malo dolazi sebi. Zabili su i treći gol, drugi Matis, a utakmicu je zaključio devetim američkim golom Alex Galchenyuk. Nitko od američkih igrača nije se previše istakao; dvostruki strijelci su bili Gaudreau i Trocheck. Slovačka je odigrala slab susret, ali ih ne bi trebao omesti da bez većih problema izbore ostanak u elitnoj diviziji. U ligu za ostanak prenose dva boda. SAD čeka dvoboj sa Češkom čiji pobjednik ide u polufinale na Kanadu.

RUSIJA - KANADA 1:4 (1:2, 0:1, 0:1).

15' 0-1 Hamilton (Nugent-Hopkins) PP
16' 0-2 Scheifele (Huberdeau, Nugent-Hopkins) PP
18' 1-2 Kučerov
27' 1-3 Drouin (Nugent-Hopkins)
60' 1-4 Huberdeau EN

Isključenja: 2x2,1x5+20 - 2x2, Udarci na gol: 22-48
Vratari: Andrej Makarov 44/93,6% - Malcolm Subban 21/95,4%

U dvoboju vječnih rivala Kanada se s lakoćom obračunala s Rusijom osvetivši im se tako za brojne poraze u posljednjih nekoliko godina. Utakmica nije imala veliku važnost budući da je pobjednik dobio tek izravan ulaz u polufinale što ne znači nužno i prednost. Trenutak koji je prelomio utakmicu zbio se u 12. minuti kada je Ničuškin dobio kaznu igre, a Kanada petominutnog igrača više. U tom razdoblju čak su dvaput uspjeli postići gol; najprije Dougie Hamilton pa onda i Mark Scheifele. Rusi se vrlo brzo vraćaju igru kada Nikita Kučerov koristi grešku obrane te lijepim udarcem svladava Subbana. Kanada je kontrolirala utakmicu te konstantno bila opasna u protivničkoj trećini. Rusi su se mnogo trudili ali nisu imali rješenja za probijanje kanadske obrane. Pokušaje koji su i prošli lako je zaustavljao sjajni vratar Subban. U 27. minuti odlični Jonathan Drouin pogađa za 3-1 što se pokazalo neuhvatljivim za Ruse. Imali su prilika za gol, ali rezultat se nije mijenjao sve do posljednje minute kada Kanađani zabijaju u praznu mrežu. Osim Subbana, kanadska zvijezda bio je Ryan Nugent-Hopkins sa tri dodavanja. Kanada tako sa stopostotnim učinkom ide u polufinale dok Rusi za to moraju pobijediti Švicarsku u susretu polučetvrtfinala.

Konačni poredak: Kanada 4/12, Rusija 4/8, SAD 4/6, Slovačka 4/2, Njemačka 4/1.